Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Avrupa’daki  Türkiyeli Sivil Toplum Kuruluşları‘nın yöneticileriyle görüştü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün zoom üzerinden gerçekleşen video konferans ile Avrupa’daki Türkiyeli Sivil Toplum Kuruluşları‘nın yöneticileriyle görüştü. Görüşmeye, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ta katıldı.

AABK Eşit Başkanı Mat, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile sivil toplum kuruluşları araşında gerçekleşen görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden  yaptığı  yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle bugün telekonferans (zoom) üzerinden bir araya geldik.

Avrupa’da faaliyet yürüten Türkiyeli Sivil Toplum Kuruluşlarının genel başkanlarıyla birlikte yapılan görüşmede hem kendi kurumumuz hakkında bilgi verdik, hem de Türkiye ve Avrupa’yı ilgilendiren konular hakkında genel olarak görüşlerimizi paylaştık.

Özelikle tarafımızdan önemli olan UNESCO’nun 2021 yılını Hace Bektaş Veli yılı olarak ilan etmesinin altı çizildi. Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından Hace Bektaş Veli’yi kendi teolojik ve inkarcı politikaları üzerinden dünyaya anlatılmasına karşı ortak bir tutum geliştirilmesinin önemi vurgulandı.

Türkiye’nin eşitlikçi, çoğulcu, laik ve demokratik bir cumhuriyet olma konusunda, Aleviler, Kürtler, Ezidiler tüm inanç ve etnik kimliklerin anayasanın eşit vatandaşlık ilkesinden yola çıkarak, eşit koşullarda yaralanmalarının altı çizildi.

Ayrıca Aleviliğin, Alevilerin dışında bulunanlar tarafından tarif edilmesinin kabul edilemez olduğu aktarıldı. ” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir