Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

TELE1 Televizyonu’na RTÜK’ten “Cemevine polis işedi kimse ses çıkarmadı” cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Tele1 ve Halk TV’ye idari para cezası uyguladı. RTÜK, Ebubekir Şahin başkanlığındaki son toplantısında İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanlarınca hazırlanan raporları görüştü.

TELE 1’de yayınlanan ‘Gün Başlıyor’ programında sunucunun “Erdoğan’ın İçişleri Bakanı, Süleyman Soylu’nun başında olduğu teşkilatın memurları Türkiye’de cemevlerine girip rahatlıkla işeyebiliyorlar” şeklindeki ifadelerini değerlendiren Üst Kurul, yayında ‘polis teşkilatının hiçbir kanıta, bilgi ve belgeye dayanmayan şekilde zan altında bırakıldığını’ tespitinde bulundu.

Üst Kurul, yayın hizmetleri ile ilgili ‘İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ ilkesinin ihlali nedeniyle yayıncı kuruluşa idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

MUSA ÖZUĞURLU NE DEMİŞTİ?

‘Gün Başlıyor’ programından TELE1 programcısı Musa Özuğurlu, Erdoğan’ın ifadesini eleştirerek, “Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başında olduğu teşkilatın memurları Türkiye’de cemevlerine girip rahatlıkla işeyebiliyor” ifadesini kullanmıştı. RTÜK, söz konusu ifadeler hakkında inceleme başlatmıştı.

Özuğurlu, söz konusu ifadeleriyle ilgili, “Bizim bütün emniyet teşkilatını suçlamak gibi bir niyetimiz olamaz” diyerek, 2018 yılında Armutlu Cemevi’nde yaşanan olayı hatırlattı.

Özuğurlu, “Bu mesele Türkiye’deki herkes tarafından biliniyor, herkes tarafından konuşuluyor ama siz bunu TELE1 ekranlarından dile getirildiği zaman, sanki bütün emniyet teşkilatına yönelik bir sözmüş gibi çarpıtmaya çalışıyorsunuz. Suç şahsidir, dolayısıyla suçlama da şahsidir” açıklamasını yapmıştı.

HALK TV’YE İDARİ PARA CEZASI

RTÜK ayrıca Halk TV’de yayınlanan ‘Gündem Özel’ programında yayın konuklarının Türk ordusu ile ilgili ifadelerini de cezalandırdı. Bu açıklamaların iç ve dış güvenliğini sağlayan kurumların moral üstünlüğünü zafiyete uğratabilecek nitelikte olduğunu belirleyen Üst Kurul, yayın ilkesi ihlali nedeniyle Halk TV’ye idari para cezası uyguladı.

Haber: TELE1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir