Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim Seyitlerinin Mezarları Nerede?

Bundan 83 yıl önce 14/15 Kasım 1937 tarihinde bir pazar günü hukuk hiçe sayılarak mahkeme açıldı, yeni bir savcı atandı ve göstermelik bir dava yapıldı. Boş kağıtlara atılmış Alpdoğan imzalı onay kağıtlarıyla bir kaç saat sonra idamlar gerçekleştirildi. Dersimin Seyid ve ilerigelenlerinden oluşan yedi kişi; Sey Rıza, Uşenê Seydi, Fındık Ağa, Aliyê Mırzaliyê Sıli, Uşenê Sey Rızay, Hesen Ağa, Hesenê İvraimê Qıji idam edildiler. Qemer Ağaê Wusuvu, Qemer Ağaê Heyderu, Cıvrail Ağaê Arekiye ve Cıvrailê Kheji ise ömür boyu hapse mahkum edilip kısa sürede cezaevlerinde katledildiler. Katledilen bu Seyid ve ilerigelenlerin mezar yerleri halen belli değildir.
Dersim Seyitleri’nin mezarlarının yerinin bulunması, emanetlerin yakınlarına teslim edilmesi istemi ile 30.10.2006 tarihinde Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat tarafından açılan dava sonuçsuz kaldı.
Bu dava yalnızca idam edilen Dersim Seyitleri’nin akrabalarının davası değildir, bu dava bizim de davamızdır, bu dava Dersim’in davasıdır, tarihi bir davadır.
Buradan Cumhurbaşkanı Erdoğana bir kez daha seslenmek istiyoruz. Yaptığınız pek çok konuşmada Sey Rıza’ya yapılan haksızlıkları dile getirdiniz, Dersim’de yapılan mezalimi savunanların insanlıktan nasibini almadığını ifade ettiniz. Eğer Devlet temsilcisi olarak samimiyseniz ve Dersim’in yaralarını siyasal rakibinize karşı bir şantaj aracı olarak kullanmıyorsanız gereklerini yapın.
• Elazığda kurulan göstermelik mahkemeyi hukuksuz ve geçersiz ilan edin.
• Mağdur yakınlarından devlet adına özür dileyin
• Seyitlerimizin mezar yerlerini açıklayın ve maktullerin emanetlerini yakınlarına teslim edin.
• 14/15 Kasım’da bir mesaj yayınlayarak Dersim Halkının acılarını paylaşın.
Bir çağrımız da kamuoyuna olacak: Demokrasi’den, insan haklarından, insan sevgisinden, adaletten yana olan herkesi bu acılı günümüzde yanımızda olmaya ve haklı davamıza destek vermeye ve 15 Kasım günü Seyitlerimiz anısına bizimle birlikte bir mum yakmaya çağırıyoruz.
13 Kasım 2020
Avrupa Dersim Kültür Tarih Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir