Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Fransa’da halk sokakta

“Polisin kötü niyetle görüntüsünü çekmeyi” suç haline getiren güvenlik yasa tasarısına karşı binlerce kişi Paris sokaklarında protesto gösterisi düzenledi. Polis, protestoculara biber gazı sıkarak saldırdı. Protestocular ise buna karşı sokaklarda barikat kurdu.

Yasaya karşı çıkanlar, polislerin fotoğrafının ya da videolarının çekilmesinin yasaklanmasının, polisin yasadışı eylemlerinin kayıt altına geçirilmesine engel olacağını söylüyor ve bunun basın özgürlüğü kuralını da ihlâl ettiğini savunuyor.

Hükümet ise yasayla polislerin internet ortamında istismara uğramaktan koruyacağını savunuyor. Cumartesi günü düzenlenen protestolar sadece Paris’le sınırlı değildi; Bordeaux, Lille, Montpellier, Nantes ve daha küçük şehirlerde de eylemler vardı. Eylemde çok sayıda kişinin gözaltına alındığı da öğrenildi.

Hafta başında üç beyaz polisin siyah bir müzik yapımcısına şiddet uyguladığı ve ırkçı söylemlerle hakaret ettikleri bir video sızmıştı. Görüntülerle birlikte, yapımcı Michel Zecler’in Paris’teki stüdyosunda polis tarafından dövüldüğü ortaya çıktı. Ülke çapında görüntüler büyük tepki toplarken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da olayı “Kabul edilemez ve utanç verici bulduğunu” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir