Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

“Erkek egemenliğini ortadan kaldırma” bakanlığı kuruldu

Geçtiğimiz yıl Devlet Başkanı Evo Morales’in meclisteki sağcı partiler ve ordu iş birliğinde zorla istifa ettirildiği Bolivya’da, erken seçimleri Morales’in partisi MAS (Sosyalizme Doğru Hareket) kazanmıştı. Devlet Başkanı seçilen Luis Arce’nin kabinesi netleşirken yeni bir bakanlık da kuruldu.

Latin Amerika ülkesi Bolivya’da, kadın haklarının ilerletilmesi ve yerlilere karşı ırkçılıkla mücadele için yeni bir bakanlık kuruldu. Kültürler, Dekolonizasyon ve Depatriarkalizasyon Bakanlığı’na, kendisi de bir yerli olan Sabina Orellana atandı. .Orellana, ayrıca Bolivya Yerli Köylü Kadınlar Ulusal Konfederasyonunu temsil ediyor.

Bolivya İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcılığı tarafından yapılan açıklamada, adı “Kültürler, Dekolonizasyon ve Depatriarkalizasyon (erkek egemenliğini ortadan kaldırma)” olan bakanlığın “Haysiyet ve egemenliğe dair kültürel politikaları teşvik etme ve aynı zamanda milletler arasındaki eşitsizlikleri tersine çevirme misyonuna sahip olacağı” belirtildi.

Açıklamaya göre Devlet Başkanı Arce, bakanlığın misyonu ile ilgili “Sömürgeciliği ve erkek egemenliğini ortadan kaldırmak, milliyetler arasındaki olduğu kadar erkeklerle kadınlar arasındaki eşitsizliği de tersine çevirmek; birini diğerine tabi kılan tek sesli bir dünya görüşünün hegemonyasını kırmaktır” ifadelerini kullandı.

Sabina Orellana, görevini teslim aldıktan sonra kürsüde şu konuşmaları yaptı;

”Bu bakanlık her zaman küçümsenen biz kadınlar için, özellikle yerli kadınlar için büyük bir önem taşıyor. Etek giyen kadın sadece etek giydiği için küçük düşürüldü ve tecavüze uğradı, ulusal inançlarımız yok oldu. Köklerinden gurur duyan, sömürgeden arındırılmış ve ataerkil olmayan bir vatanın inşa edilmeli. Çünkü bu, gelecek nesillere bırakılabilecek en iyi miras.”  dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir