Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİ KURUMLARINDAN AKP’Lİ ADAYA SERT TEPKİ: SEMAHIMIZ SİYASİ RANT İÇİN KULLANILAMAZ!

AHA- 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kalmışken Ataşehir Tokatlılar Derneği Başkanı Veli Aslan, siyasi rant için Alevi değerlerinin kullanıldığı bir toplantının davetiyesini dağıtmaya başladı.

AKP Ataşehir Meclis Üyesi adayı olan Arslan’ın, 17 Mart tarihinde düzenleyeceği toplantının cağrı davetiyesinde ‘Semah Ekibi Gösterisi’ yazmasına Alevi kurumları yaptıkları yazılı bir açıklmayla tepki gösterdiler.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Kul Himmet Cemevi, Seyit Süleyman ( Aziz Baba) Cemevi ve Pir Sultan Abdal Derneği Ataşehir Şubesi ve Cemevi tarafından Alevi değerlerinin siyasi rant için kullanılmasına ilişikin yapılan ortak açıklmada şu düşünceler dile getirildi:

‘‘Semahımız siyasi rant için kullanılamaz
Ataşehir Tokatlılar Derneği başkanı Veli Arslan , AKP Ataşehir Meclis Üyesi adayı ve 17 Mart 2019 tarihinde Ataşehir’de yapacağı tanıtım toplantısının davetiyelerini dağıtmaktadır. Davetiye de bulunan programda ‘’Semah Ekibi Gösterisi’’ kısmı da yer almaktadır.
Kendisinin de Keçeci Baba evlatlarından olduğunu beyan eden Veli Arslan ‘a ve Keçeci Baba yol evlatlarına çağrımızdır.
Öncelikle Semah bir gösteri değil Cemlerimizde yaptığımız 12 hizmetten biridir. Semah siyasi bir aracın veya başka bir amacın gösterisi değildir. Bizler Semahlarımızı seyir için değil Hakk için döneriz. Siyaset yapmak, Meclis Üyeliği adaylığı her bireyin demokratik hakkıdır lakin siyasi düşüncesi ne olursa olsun inanç değerlerimizi kullanmak kimsenin hakkı veya haddi değildir. Bireysel siyasi çıkarları uğruna değerlerimizi kullanan kim olursa olsun ister bel evladı ister yol evladı Alevi kurumlarını karşısında bulacaktır.
Aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak AKP Ataşehir Meclis Üyesi adayı Veli Arslan’nın yapacağı tanıtım etkinliğinden Semah’ımızın çıkartılması ve yapılacak yanlıştan dönülmesini ve inanç değerlerimizin siyasi alanlardan korunmasını istemekteyiz. Yanlışlıkta ısrar edilirse Ataşehir’de yaşayan her Alevi Can’ımıza ulaşarak bu yanlışı teşhirde bizim de ısrarcı olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.‘‘

BU ŞAHISIN NE ALEVİLİKLE NEDE ALEVİ YOL ERKANIYLA HİÇBİR BAĞI YOKTUR!
Veli Aslan’ın siyasi rant için Alevi değerlerini kullanmasına bir tepkide genclikten geldı:
”Köyümüz nüfusuna kayıtlı olan Veli Arslan, AKP’den Ataşehir meclis üyeliğine aday olmuş ve kendisini Alevi Dede’si olarak tanıtıp, adaylık tanıtım toplantısında ”semah gösterisi” sunacağını beyan etmiştir.
Biz Keçeci Köyü Gençliği olarak şunu açıkca beyan etmek isteriz ki; bu şahsın ne Alevilikle nede Alevi yol erkanıyla hiçbir bağı yoktur.Veli Arslan hiç bir koşulda ve şartta, ne Alevi inancını, nede Keçeci Baba Ocağını ve köyünü temsil etmemektedir. Alevi inanç ve değerlerini siyasi çıkarları için kullanmaya çalışan bu şahsı ,Keçeci Köyü Gençliği olarak kınıyor, kendini bilmez tavır ve söylemlerinden, vazgeçmeye davet ediyoruz.”

Alevi Haber Ağı / İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir