Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dün Almanya‘ da Koronadan 590 insan öldü

3 Milyonun üzerinde insanımızın yaşadığı , Korona Virüsüyle mücadelede örnek ülke sayılan, krizi en iyi şekilde yürüten, açtığı Trilyon avroları bulan mali yardım paketleriyle işletmelere yardım eden Almanya‘ daki Günlük korona vaka ve ölüm sayıları ürpertici durumda. Krizin sağlık ayağını yöneten Robert Koch Enstitüsünün (RIK) verilerine göre Almanya'da korona enfeksiyonuna yakalananların sayısı çok hızlı biçimde artıyor. RKI’ye göre, özellikle ölümlerin sayısı endişe verici derecede yüksek.

Yani İkinci korona dalgası Almanya’yı kesinlikle tam olarak kontrol altına almış bulunuyor. Soğuk mevsimde koronanın buluşma riski daha yüksek olduğu için rakamların fırladığını belirten RKI yetkilileri Berlinde yaptıkları son açıklamada 24 saat içinde 590 yeni ölüm bildirdiler. Ölüm sayısı geçen çarşamba 487 idi şimdi ise 7 gün aradan sonra 100’den daha fazla ölen insan var. 24 saat içinde koronavirüs ile toplam 20.815 yeni enfeksiyon rapor edildi. Bir önceki hafta Çarşamba günü sayı 17.270 iken şimdiye kadarki en yüksek günlük değer 23.648 vaka ile 20 Kasım’da görüldü.

Noel tatili uzayacak gibi

Bu vesileyle kanıtlanmış olarak bir enfeksiyona bağlı veya Korona enfeksiyonuyla ölenlerin toplam sayısı Almanya‘ da bugün Çarşamba günü itibarıyla 19.932'ye yükselmiş bulunuyor. Merkel hükümetinin danışmanlık aldığı Leopoldina adlı Bilim Kurulu ise Almanyanın 3-4 hafta tam olarak kapanmasını istiyor. Merkel‘ de aynı görüşteve tüm Eyaletlerin kapanmasını, birlikte hareket etmesini 2 haftalık Noel tatilinin de 4 haftaya çıkarılmasını öneriyor.

Merkel: Noel ziyaretlerinden bu kez feragat edin

Federal Mecliste çok duygusal bir konuşmayla bu konuda Vekillere ve Alman halkına çağrıda bulunan Almanya Başbakanı Merkel ağlamaklı bir tonda ‚‘‘ Gelin ne olur Noel nedeniyle akrabalarınızı büyüklerinizi bu Noelde ziyaret etmeyin ederseniz bu onları son ziyaretiniz olabilir. Noel pazarlarına ya da başka kalabalık yerlere gitmekten feragat edin. Bu Virüs temasla bulaşıyor. Bu yüzyılın hastalığı, salgını. Lütfen bu sefer böyle geçirelim kutsal Noel günlerini ne olur anlayışlı olun ve bize güvenin‘‘ dedi.

Mehmet Tanlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir