Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AB‘de Türkiye’ye yaptırım istemeyen ülkeler var

Yarın yapılacak AB Liderler zirvesi öncesi yapılan açıklamalara göre AB Türkiye‘ ye yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Bu kez belki ağır yaptırımlar gelmeyecek ama son uyarılar yapılacak diye haberler geçiyor Alman medyası. Fransa, Avusturya, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyetinin ısrarla bastırmasına rağşmen ‚‘‘ Türkiye ile yapılan müzakerelerde istenilen sonuca ulaşamadı ‘‘ diyen AB dönem Başkanı Almanya‘ nın Başbakanı Merkel , Türkiyede , iç politikada ve Dış Politikada sıkıntılar yaşayan Cumhurbaşkanı Erdoğana ve AKP hükümetine yine direkt destek veremese bile onu koruyacak gibi gözüküyor. Almanya‘ da çıkan haberlere göre İtalyan dış politika uzmanları olası ağırbir yaptırım kararına Almanya, İtalya, Macaristan ve Polonyanın karşı çıkacaklarını iddia ediyorlar.

AB Liderleri Türkiye‘ ye genel bir tavır konusunda Joe Biden‘ in ABD de görevi devralmasını bekliyorlar. Almanya ve AB jeopolitik, stratejik konumu ve ticari çıkarları nedeniyle Türkiye‘ yi Rusyanın yanına itmek ya da Çin Bloğuna kaptırmak istemiyorlar. Özellikle Yunanistan Ege ve Doğu Akdenizdeki Petrol ve Doğal Gaz arama konusundaki ihtilafı AB ye taşımakta ısrarlı görünüyor ve Türkiyeye yaptırım uygulanmasından yana.

AB’li yetkili; Erdoğan’a kimse inanmıyor

Konuyla ilgili Euronews Türkçe’ye konuşan üst düzey bir Komisyon yetkilisi, Erdoğan’ın açıklamalarının günün gereksinime göre oluşan bir retorikten ibaret olduğunu ve hiçbir üye ülkeyi ikna etmediğini, kimsenin bu söylemleri ciddiye almadığını belirtti ve şöyle konuştu:

”Türkiye’nin son yıllarda attığı adımların hemen hepsi AB’nin değerlerine ve çıkarlarına ters. Sayın Erdoğan’ın söylediklerini ciddiye alan, güvenilir veya kayda değer bulan hiç kimse yok artık burada. Bu nedenle AB liderler zirvesi öncesi yapılan AB dışişleri Bakanları Toplantısı‘ nda Almanya‘ nın Yunan tarafının Türkiye‘ ye yaptırım isteğine karşı çıktığı haberlerinin ardından 12 yıldır Yunan-Alman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığını yürüten Mıchailis Mailisi‘ n görevinden istifa ettiği söyleniyor.

Mehmet Tanlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir