Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kuzey Amerika Alevi Birliği kuruldu

 Aleviler dünyanın her yerinde örgütlü birliklerini oluşturmaya devam ediyorlar. Avrupa’da bundan tam 30 yıl önce temelleri atılan Alevi kurumları, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK ) çatısı altında bir araya gelerek dünayanın en güçlü Alevi örgütünü oluşturdular.

10 Aralık İnsan Hakları Günü‘nde Kuzey Amerika Alevi Birliği (North America Alevi Association)’ni Kanada’nın Vancouver British Columbia eyaletinde kuruluşunu ilan etmesi, Alevi örgütlenmesini daha fazla güçlendirdiği gibi, Dünya Alevileri Birliği’nin kurulması açısındanda atılmış olan önemli bir adımdır.

ALEVİLER  SÖZ, YETKİ VE KARAR SAHİBİ OLACAKLAR ”

Özgür Demirbaş’ın başkanlığında 17 kurucu üye ile kurulan Kuzey Amerika Alevi Birliği ( KAAB)  kuruluşunu bir bildiri yayınlayarak dünya kamuoyuna ilan etti. ” Aleviler, Alevi dostları ve tüm devrimci demokrat kamuoyuna”  ifadeleriyel başlayan bildirin devamında, Kuzey Amerika Alevi Birliği’nin kurulmasına ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

”Bizler Kanada British Columbia eyaletinde yaşayan; demokrasi, laiklik ve özgürlük gibi değerleri önemseyen Aleviler olarak, 10 Aralik İnsan Haklari gününde Kuzey Amerika Alevi Birliği (North America Alevi Association)’ni kurmus bulunmaktayız. Farklı nedenlerle yaşadıklaıi ülkeyi terkedip Kanada’ya gelen Aleviler böylece söz, yetki ve karar sahibi olacakları, alevi kültürünü ve değerlerini içselleştirip bir dayanışma ilişkisi geliştirebilecekleri yeni bir döneme girmişlerdir. Yuzyıllarca soykırıma uğramış, kültürü ve yaşam alanları saldırıya uğramış, asimilasyon ve baskıya maruz kalmış bir toplumun Vancouver’daki üyelerini biraraya getirmek, kucaklastırmak, Alevi-Bektaşi kültürünü anlatmak, Demokrasi Laiklik ve Özgürlük gibi insanlık tarihinin binlerce yıllık mücadelesinden bugüne kadar uzanan değerleri bulunduğumuz heryerde yaşamak ve yaşatmak temel amacımız ve yola çıkıs nedenimizdir.

” ARTIK UMUT DAĞLARIN ARDINDAN DEĞİL KENDİ ELLERİMİZDE VE ÖZGÜCÜMÜZDEDİR”

Örgütlülüğün önemine ve Alevilerin haklarının bir insan hakkı sorunu olduğu gerçeğine vurgu yapılan bildiri de, Alevilerin hak ve özgürlükleri için sürdürülecek mücadeleye ve bu mücadeleyle Kanada’nın çok kültürlü yapısına sunulacak katkılara ilişkin şunlar belirtildi: ”Artik umut dağların ardında değil kendi ellerimizde ve özgücümüzdedir. Alevilerin haklarının bir insan hakki sorunu olduğu gerçeğini vurgulayarak ve bu perspektifte bir mücadele çizgisi izleyerek ayni zamanda Kanada’nın çok kültürlü yapısına,demokratik iklimine Alevi kültür ve yaşam tarzının zenginliğini taşımayı hedefliyoruz.

Kapimiz ve ellerimiz dün olduğu gibi bugün ve yarın da Alevi kültürüne saygı duyan ve öğrenmek isteyen.dayanışma derdi olan, paylaşımı ve sevgiyi dustur edinen herkese açık olacaktır.

Yukarıda çerçevesini çizdiğimiz hedefler doğrultusunda çalışmalarına başlamış olan yönetim kurulumuz tüm alevi, devrimci, demokratlara çağrıda bulunuyor: ” Gelin canlar bir olalım! ”

 

 Hasan Subaşı / Köln

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir