Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Veliyettin Ulusoy’dan AABF‘ye  dayanışma mesajı

Almanya’nın NRW Eyalet Parlamentosu, eyalet bakanlar kurulu tarafından önerilen, eyalet başbakanının onayladığı, Alevilerin bir inanç topluluğu olarak kabulü kararını 10 Aralık 2020 tarihinde yapılan toplantıda görüştü. Alınan karar parlamentoda okundu ve Alevilere “kamu tüzel kişiliği”nin verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Bu kararla birlikte, Aleviler Almanya’da bir inanç toplumu olarak en üst seviyeden tanınmış oldu.

Bu tarihi kararın, 10 Aralık tarihinde Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Parlamentosu’nun ününde düzenlenen basın açıklaması ile kamuoyuna duyurulması dünyanın her yerindeki Aleviler, birçok Alevi kurumu ve Alevi inanç önderleri tarafından sevinçle karşılandı.

Alevi kurumları bu sevinçlerini AABF Genel Başkan Hüseyin Mat’a gönderdikleri kutlama ve dayanışma mesajlarıyla dile getirdiler. Alevilerin bu tarihi kazanımlarından dolayı, Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkanı Veliyettin Ulusoy’da, AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat‘ a yazılı bir kutlama ve dayanışma mesajı gönderdi.

Veliyettin Ulusoy’un mesajı söyle:

‘‘Sevgili Hüseyin MAT

AABF Genel Başkanı

Hasret ile gurbetin buluştuğu yerde canı gönülden vermiş olduğunuz emeğiniz sizlere umut ve hizmetiniz ışık oldu. Bir zamanlar insanlar yüklerini sırtına alıp, göçünü bir umut aşkına Almanya’ya çekti.

Doğup büyüdükleri topraklar hasrete gidilen yer ise gurbete dönüştü. Başlangıcı bir ekmek, aş, iş, geçim uğrunaydı ve devamı ise yaşama tutunma. İnsanların anlam ve değerler yükledikleri topraklardan kopması, kişisel ve kolektif bellek açısından tahrip edici sonuçlara sahiptir. Çünkü insanın doğup büyüdüğü topraklar kişinin aidiyetinin oluşumunda en az kişinin kökeni, sınıfı ya da cinsiyeti kadar etkilidir. Bu anlamda hasret çekilen diyarların olgusunu fiziksel gerçekliğinden öte, bireylerin veya toplulukların ona yükledikleri anlam ve

değerler belirleyicidir.

Gurbet ellerinde yapmış olduğunuz hizmet ve çalışmalar ile toplumsal belleği

koruyarak Yolu sürdünüz. Bu çok anlamlı, değerli ve taktir edilmesi gereken bir hizmettir.

Bizler dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan Aleviler olarak hasret ile gurbetin buluşma anlarına nefes verdiğimiz sürece tanıklık ederiz. Bu tanıklık etme ve buluşmaların ortak paydası şudur ki: tenimiz, bedenimiz, varlığımız bize ait olsa da gelenek ve göreneklerimiz, canımız, erkânımız, deyişlerimiz, nefezlerimiz, duazlarımız, mersiyelerimiz, süreğimiz, inancımız Hak Muhammed Ali Yolu’nu büyük bir aşk ile canla başla sürdürmeye çalışan Yol ulularımıza borçluyuz.

Bizler nefes verdiğimiz sürece gönül borcumuzu el birliği ve gönül dirliği içerisinde kırmadan, dökmeden, incitmeden ödemeye çalışacağız.

Bu duygu ve düşünceler ile çalışma ve başarılarınızı takdir eder; kazanımlarınızın daim olmasını dilerim.

11.12. 2020

Aşkı Muhabbetlerimle”

Veliyettin ULUSOY

Hünkâr Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkanı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir