Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrup Arap Alevileri Federasyonu‘dan koronavirüs salgını açıklaması

Merkezi Almanya‘nın Neuss kentinden bulunan Avrup Arap Alevi Federasyonu (AAAF ), küresel çapta büyük bir sorun haline gelen koronavirüs salgınının Hatay’da yükselişe geçmesi üzerine, AAAF Yönetim Kurulu adına Başkan Nihat Nalça imzasıyla yazılı bir açıklama yaptı. Avrup Arap Alevileri Federasyonu’nun yazılı açıklaması şöyle:

”Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiş koronavirüs salgını, her geçen gün etkisini artırarak yayılıyor.  Hastalık ile mücadele deneyimlerinden görüleceği üzere , salgının sarsıcı etkilerini tamamen ortadan kaldırmak şimdilik mümkün görünmese bile kontrol altında tutulması ve yarattığı  ekonomik-sosyal sorunları hafifletmek mümkün .  Virüsün yayılmasını engellemek için uygulanan yasaklamalar ve kuralların yanında, sağlık çalışanlarının taleplerinin dikkate alınması, çalışmak zorunda olanların ve işsizlerin yaşam koşullarının göz önünde bulundurulması, pandemi sürecinin atlatılmasında olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu istatistiklerde öne çıkan Hatay verileri, endişe verici boyuttadır. Salgın artış oranı %125 ve yoğun bakım doluluk oranının %86 olarak açıklandığı günden bu yana , maalesef kontrol dışına çıkmış olan salgın sürecinin, hastanelerde sağlık hizmeti verilemeyecek kadar vahim bir seviyeye geldiğini tahmin etmek zor değil.  Ailelerimiz ve akrabalarımızdan edindiğimiz bilgiler ışığında halkımızın travmasal bir psikoloji içinde olduğunu görüyoruz.

Hastalık yayılmadan önce şehrin kendine özgü günlük akışını dikkate alarak salgınla mücadelenin planlı ve ciddi önlemlerle gerçekleştirilmesi, yerel ve ulusal boyutta karar alıcı yöneticilerin sorumluluğundadır.  Yaşananlar ise tam bir yönetemezlik halini açıkça göstermektedir.

Herkesçe bilinen ve tekrarlanan maske kullanma, toplu alanlardan uzak durma gibi uygulamalar, somut kısıtlamalar ile zamanında hayata geçirilemediği için bu haldeyiz. Kaldı ki bu kısıtlamalar, hali hazırda geçim sıkıntısı yaşıyorken işe gitmediği taktirde aç kalacağının bilincinde olan insanlar tarafından ciddiye alınsa bile ne düzeyde uygulanabilir? Bu doğrultuda, uyarıların dikkate alınmamış olmasından  dolayı salgının yayıldığını iddia etmek,  sorumluluğu halkın üzerine atmak , gerçeklerin üstünü örtmek anlamına gelir.

Arap Aleviler geçmişte karşılaştığı böylesi toplumsal krizlerin içinden dayanışma ile çıkmayı bilmiştir. Bugün için pandeminin etkilerini zayıflatmak kendi ellerimizdedir. Hastalığın yayılmasını engelleyecek önlemleri günlük yaşantımızın bir parçası haline getirmek fakat bunu geniş çaplı bir dayanışma ile sürdürmek hayati önem taşımaktadır. Belediyelerimiz,yerel derneklerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve inanç önderlerimizin alacağı insiyatif doğrultusunda, dayanışma meclislerinin geliştirilmesi, herkesin üzerine düşeni yapması ile gerçekleşecek yegane çözümdür.

Yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı, hasta kardeşlerimize acil şifalar diliyor ; Dayanışmayı Büyütmeye  Çağırıyoruz!”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir