Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yaşasın otuz yıllık AABF çatısı altındaki örgütlü gücümüz!

Almanya‘nın geçtiğimiz hafta Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde AABF’ye kamu tüzel kişiliği statüsü tanımasının ardından, Aydınlık ve Yeni Şafak gazatlerinde AABF’ye yönelik karalama ve saldırı içerikli haberlerin çıkmasına, AABF NRW – Köln ve Çevresi Komitesi içinde yer alan Aachen Alevi Kültür Metkezi, Düsseldorf Alevi Kültür Merkezi-Cemevi, Grevenbroich Alevi Kültür Merkezi- Cemevi, Heinsberg Alevi Kültür Merkezi, Rhein-Erft-Kreis Hürth Alevi Kültür Merkezi, Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Köln, Rhein-Erft-Kreis Kerpen Alevi Kültür Merkezi, Mönchengladbach Alevi Kültür Merkezi, Neuss Alevi-Bektaşi Kültür Merkezi – Cemevi, Toisdorf Alevi Kültür Merkezi ve Neuss Alevi Toplumu bugün ortak imzalı bir açıklama yaparak sert tepki gösterdiler.

AABF NRW – Köln ve Çevresi Komitesi Bileşenleri’nin ortak  imzasıyla yapılan‘‘Kamuoyunun Bilgisine’’ başlıklıkaçıklamanın tam metni şöyle:

‘’Kamuoyunun Bilgisine

NRW Parlamento’su 10 Aralık 2020 toplantısında, otuz yıllık süreç boyunca”AABF’nin tüm kurumları ile birlikte vermiş olduğu hak elde etme mücadelesi“başarıyla belgelendi. Bu tarihsel başarı sonucunda “Körperschaft des öffentlichen Rechts“, yani “Kamu Tüzel Kişilik Statüsü” onaylandı.Bu karar resmî gazetede 11 Aralık’ta yayınlandı. Kamu Tüzel Kişilik Statüsüöncesi Alevilik’in Almanya’da tanınmış bir İnanç olması(anerkannte Religions-gemeinschaft),bu inanca karşı olan “karanlık güçleri”çok tedirgin etmekteydi.Tanınmış bir inanç olmaktan kaynaklı olarak,okullarda Alevilik Dersleri’nin verilmesi, Üniversitelerde Alevilik Kürsüleri’nin açılması, Eyaletler’de Hak Eşitliği Anlaşmaları yapılması, Almanya Radyo-Televizyon üst kurul üyeliğinin elde edilmesi gibi kazanımlar ve daha birçok haklara sahip olmak,doğallıkla”birilerini”oldukça rahatsız ediyordu ve Kamu Tüzel Kişilik Statüsü ile de haklı olarak rahatsız edecek de.

Çünkü Alevilik tarihinde ve Dünya’da ilk kez elde edilenKamu Tüzel Kişilik Statüsü ile Alevilik, AABF ve ona bağlı Kurumlar, artıkdiğer inançlar gibi Anayasal Güvence altına alındı.Bu inanç kendi iç hukukunu düzenleme, ekonomik kararlaralma ve uygulama hakkına sahip oldu.

Gazeteler üzerinden, sosyal medya kanallarından eş zamanlı olarak gerçeklere dayanmayan, kirli bilgilerle dolu saldırılarbaşlatıldı. Bunlar ne ilk ne de son saldırılar olacak. Çünkü alınan bu hak, Dünya’daki tüm Aleviler ve Alevi Federasyonları için,onurla güç alacakları bir örnektir artık. Aleviler ve onların kurumları hangi coğrafyada olurlarsa olsunlar yaşadıkları ülkelerde aynı hakları isteyebilecekler. Bu nedenle şimdi saldıranbu karanlık çevreler büyük birrahatsızlık yaşıyorlar. Rahatsız olmakta haklılar bu karanlık saldırganlar, çünkü artık alınan vergilerden Alevilere de pay düşecek, Anayasa’da bulunan inanç haklarından yola çıkarak Aleviler,kendi kurumları üzerinden hak eşitliği bağlamında en üst düzeyde varolan haklarını yaşama geçirecekler, gerçekleştirecekler.

Ne birilerinin kötü niyetli, düzeysiz saldırıları ne de ellerindeki tüm medya kanallarından yaydıkları kirli bilgiler Alevileri AABF çatısı altındaki kurumsal birlikteliktelikten uzaklaştırabilecektir.

Yaşasın karanlık niyetlilere karşı verdiğimiz haklı mücadelemiz!

Yaşasın otuz yıllık AABF çatısı altındaki örgütlü gücümüz!’’

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir