Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat: HDP’nin kapatılması bir halkın inkar edilmesi anlamına gelir

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, AKP- MHP iktidarını HDP’yi kapatma girişimlerine, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklanmasına ve HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nu da tekerlekli sandalyeden iterek yere düşürmüş ve darp etmiştine ilişkin  kendi sosyal medya safasındayazılı bir açıklama yaptı.

Şiddeti ve çözümsüzlüğü daha da yükseltecekler.

HDP‘nin kapatılmasının Kürt halkının  inkar edilmesi ve demokratik siyaset yapma hakkının elinden alınması anlamına geleceğini belirten  Mat’ın bugün yaptığı açıklamasının tam metni şöyle:

”HDP’nin kapatılması… AKP/MHP gerici ve faşist iktidar:

HDP’yi kapatma talebini gündeme alması, engelli bir milletvekilinin yerlerde sürülmesine sebep olması, Leyla Güven’in tekrar tutuklanması, gösteriyor ki, şiddeti ve çözümsüzlüğü daha da yükseltecekler.

Kürt halkının meclisteki temsilcisi olan HDP’nin kapatılması, sadece bir siyasi partinin kapatılması anlamına gelmez. HDP’nin kapatılması bir halkın inkar edilmesi ve demokratik siyaset yapma hakkının elinden alınması anlamına gelir.

Demokratik siyasetin önünün kesilmesi siddettin önünü açar.

AKP/MHP’de bu şiddet zemini zorluyor, çünkü bundan besleniyor. Kendi dışında tüm muhalefet unsurlarını terörize etmek, ötekilemek, dışlamak toplumsal çatışmayı daha da büyüyecektir. Buna müsaade etmemek lazım. Toplumsal çatışmayı önlemek, toplumsal barışı sağlamanın tek yolu, haksızlıklar karşısında ortak tutum sergilemek ve dayanışmayı yükseltmeyen geçiyor.

Toplumsal barıştan yana olan tutumumuzu sonuna kadar zorlayacağız.

Demokrasi, barış ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda demokratik, çoğulcu ve laik cumhuriyet için mücadeleyi ortaklaştırmaktan başka çare yoktur.

Şiddet ve çatışmadan yana olan ve bundan beslenen iktidardan kurtulmak hepimizin geleceği açısından tarihsel bir görevdir. Hep birlikte omuz verelim bu tekci, ırkçı, faşist iktidardan kurtulalım.

Aşk ile.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir