Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat: Biz sizin gibi eli kanlı gerici ve faşistlerle ne kardeşiz, ne biriz! Video

Almany’nın Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinde AABF’ye ‘‘Kamu Tüzel Kişilik Statüsü‘‘  hakkını tanımasına Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek gibi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de bugün bir açıklama yaparak sert tepki gösterdi.

MHP Genel Başkanı  Bahçeli’nin, ”Alevi İslam inancına mensup canlarımızı istismar eden batı planları, Aleviliği Almanya’nın bir eyaletinde ayrı bir din olarak tanıma razaletleri, müslüman Türk milleti tarafından mahkum edilecektir…” sözlerine, AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’tan yanıt geldi.

Başakan Mat, bugün yaptığı  ” Ne kadar da doğru yapmışız…Ne kadar da rahatsız etmişiz.‘‘ başlıklı yazılı açıklamada, ‘‘Kamu Tüzel Kişilik statüsü, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun tüzel kişiliğine verilen bir anayasal haktır. 10 Aralık 2020 tarihinde tanınan bu hukuksal hak ile birlikte, AABF bir kamu kuruluşu olmuştur. Aleviliğin tarif edildiği ya da tanımlandığı üzerinden bir hak talebi olmadığı gibi (Anayasal olarak mümkün değildir.) böyle bir kazanım da sözkonusu değildir ” dedi.

”HİÇBİR ZAMNA BİR OLMADIK, OLMAYACAĞIZ!”

‘‘Devlet Bahçeli asıl rezalet; sizin tekçi, ırkçı, gerici, mezhepçi, faşist resmi ideolojinizidir. Biliyoruz, ezberiniz, kimyanız bozuldu, saldırganlığınız bundan.‘‘ diyen Mat, açıklamanın devamında şunları kaydetti

” DEMOKRATİK, COĞULCU VE LAİK BİR CUMHURİYET İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ! ”

Biz de inadına; demokratik hak mücadelemizi büyüterek ve güçlendirerek devam edeceğiz.

Yüzyıllardır gözümüzün içine utanmadan bakarak sürekli dile getirdiğiniz kardeşiz, biriz, eşitiz yalanlarınız boşa çıktı. Kimse bu yalanlarınıza inanmıyor. Biz sizin gibi eli kanlı gerici ve faşistlerle ne kardeşiz, ne biriz. Hiç bir zaman da bir olmadık, olmayacağız.

Biz; Türkiye’de yaşayan ve demokrasiye inanan tüm siyasal, sosyal, kültürel kimliklerle kardeşiz ve biriz. Yüzyıllardır birlikte yaşadık ve yaşamaya da devam edeceğiz. AKP/MHP gerici ve faşist diktatörlüğünü el birliğiyle tarihin çöpüne atacağız ve o gün dünden daha yakındır. Demokratik, çoğulcu ve laik bir cumhuriyet için mücadeleye devam edeceğiz. Ve biz kazanacağız.

”AABF BİR KAMU KURUMU OLMUŞTUR!”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti gibi, Almanya Devleti dinleri ya da inancları tanımlamaz, tarif etmez… Böyle bir anayasal hakkı da yoktur. Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da buna asla müsaade etmeyiz. Aleviliği tarif etmek ya da tanımlamak kimsenin hattine de düşmez. Almanya sadece anayasasında olan haklardan, inanç sahiplerinin eşit koşullarda faydalanmasını sağlar. Kamu Tüzel Kişilik statüsü, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun tüzel kişiliğine verilen bir anayasal haktır. 10 Aralık 2020 tarihinde tanınan bu hukuksal hak ile birlikte, AABF bir kamu kuruluşu olmuştur. Aleviliğin tarif edildiği ya da tanımlandığı üzerinden bir hak talebi olmadığı gibi (Anayasal olarak mümkün değildir.) böyle bir kazanım da sözkonusu değildir.

Bilgisiz, cahil ve dünyadan habersiz kişiler tarafından Türkiye’nin yönetilmesi, tek üzüntümüzdür.

” DENİZ BİTTİ”

Asıl mesele ise; Almanya Devleti tarafından Alevilerin tüm hakları tanınırken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin inkar etmesidir. Bu haksız ve hukuksuz duruma karşı bir açıklama, özelleştiri beklerken utanmadan, sıkılmadan eleştiriyorlar, yetmiyor bir de saldırıyorlar. Çünkü deniz bitti. Osmanlı oyunları, yalan ve düzmece politikaları iflas etti. Tükendiler, bittiler.

”ALEVİLER BAĞIMSIZ BİR İNANÇ TOPLUMUDUR”

Piri, Mürşiti, Rehberi, Cemi, Semahı, Deyişi, Gülbenkleri, 12 Hizmeti, Hak Muhammed Ali ve ibadethanesi olan Cemevi ile Alevilik kendine özgü bir inançtır, Aleviler de bağımsız bir inanç toplumdur. Hepiniz bunu öyle ya da böyle kabul edeceksiniz. Başka koşulu, ara çözümü yoktur.

Biz doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. YOLA DEVAM…

“Yürü bre Hızır Paşa, Senin de çarkın kırılır, Güvendiğin padişahın, O da bir gün devrilir”

Pir Sultan Abdal

Gerçeğin demine hüü…

Aşk ile”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir