Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Akademisyen Aylin Sözer, Kemal Delbe isimli erkek tarafından katledildi

İstanbul Aydın Üniversitesinde görevli olan Dr. Aylin Sözer, Kemal Delbe isimli erkek tarafından boğazı kesilerek ve yakılarak öldürüldü

İstanbul Maltepe’de İstanbul Aydın Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Dr. Aylin Sözer Kemal Delbe isimli erkek tarafından boğazı kesilerek ve yakılarak katledildi.

DHA’da yer alan habere göre saat 12.30 sıralarında Maltepe’de İstanbul Aydın Üniversitesinde Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde öğretim görevlisi olan Dr. Aylin Sözer’den haber alamayan kardeşleri durumu polis ekiplerine bildirdi. Sözer’in yaşadığı eve gelen polis ekipleri kapının ardına yapılan yığınak nedeniyle çilingir ile kapıyı açtırdı. Dairede yangın çıktığını gören polisler durumu İtfaiye ekiplerine bildirdi.

Gözaltına alındı

 

Gözaltına alındı

Delbe kendisini gözaltına almak isteyen polislere de saldırdı. Gözaltına alınan Kemal Delbe’nin üzerinde Sözer’e ait altınlar ve yanıcı sıvı bulunduğu belirtildi. Delbe, Gayrettepe’de bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

Kemal Delbe gözaltına alındığı sırada çevredekiler linç girişiminde bulundu.

Aylin Sözen’in cenazesi incelemenin ardından Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek.

Üniversiteden açıklama

Dr. Sözer’in görev yaptığı İstanbul Aydın Üniversitesi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’de ve ABD’de alanında aldığı eğitimlerden sonra 2013 tarihinden bu yana üniversitemizde görev yapmakta olan Aylin Hocamız gerek akademik birikimi gerek öğrencilerine yaklaşımı gerek mesai arkadaşlarıyla uyumu gerekse hayat dolu, neşeli, sıcakkanlı, yardımsever; ‘İyilik Meleği’ karakteriyle tüm İAÜ Ailesi’nin büyük sevgi ve saygı duyduğu bir öğretim elemanıydı. Ülkemizde eğitim vermek için gezmediği, davetini kabul etmediği neredeyse hiçbir il kalmamıştı. On binlerce öğrenci ve öğretmene bilgisi, deneyimi ile ışık olmuştu.

Böylesine müstesna bir değeri, ülkemizin son yıllarda yükselen bir sorunu olan kadın cinayetine kurban vermiş olmak, zorluklar ve sıkıntılarla geçen 2020 yılının bizim açımızdan en acı ve en unutulmaz anısı olmuştur. Öğrenci ve personelinin yüzde 60’ı kadın olan, Türkiye’nin aydınlık yarınlarının yetiştirilmesinde büyük görevler üstlenen ve geleceğin güçlü kadın liderlerini yetiştirmekten gurur duyan bir yükseköğretim kurumu olarak, kıymetli bir akademisyenimizi böyle korkunç bir olaya kurban vermek, bizim için tarifsiz bir üzüntü, keder ve öfke kaynağıdır. Bir akademisyenin ne kadar büyük emek, özveri ve zorluklarla yetiştiğini düşünürsek, toplumumuzun kaybı daha iyi anlaşılabilir.

İAÜ ailesinin, kıymetli hocamızın tüm öğrencilerinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir