Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİLER, İSTANBUL ESENLER’DE CEMEVİNE KAVUŞACAK- VİDEO

 

Alevi kurumları, İstanbul’un Esenler ilçesinde Belediye‘nin Alevilere bir Cemevi yeri tahsis etmezi için uzun ve çetin bir mücadele yürüttüler. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği- Cemevi‘nin, Anadolu Canlar Derneği’nin ve Hâce Bektaş Veli Derneği’nin birlikte yürüttükleri Cemevi mücadelesi sonuç verdi. Esenler Belediyesi, Alevi kurumlarını talepleri doğrultusunda bir Cemevi yeri tashis etti.

Bu gelişme üzerine Alevi kurum temsilcileri Cemevi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar. Basın açıklaması metnini  PSAKD temsilcisi Hüseyin Alcan okudu. Alevilerin Türkiye’de on yılları eşit yurttaşlık mücadelesi yürüttüklerin belirten Alcan,   “Bugün Almanya’da Alevilik diğer inançlarla aynı statüde tanınmış olması bizi sevindirdiği kadar ülkemizde hala kabul edilmeyişimiz yeniden yeniden düşünülmesi gereken bir konudur” dedi.

PSAKD temsilcisi Hüseyin Alcan, “20 milyonu aşkın Alevi yurttaşın yaşadığı Türkiye’de bağış değil hakkımız olanı istiyoruz” diyerek, sözlerine şu ifadeleri kullanarak devam etti: “Bu temelde on yıldan fazladır nüfusu yüz binleri bulan Alevilerin Esenler’de cemevine kavuşacak olması övünülecek bir durum değildir. Biz Esenler’de yaşayan halkların, inançların, kültürlerin eşitliğini sağlayacak bir politika ve iyileştirmeler yaptığımızda övünmeliyiz.”

Alevilere bir cemevi yeri tashih etmek önemlidir fakat yetersizdir

Belediye’nin Esenler’de Alevilere Cemevi yeri tashis etmesinin, Alevi kurumlarını ortak mücadeleriyle elde edilen bir başarı olduğuna dikkat çeken Alcan, konuşmanın devamında şunları kaydetti: “Her kurumumuz Esenler’de cemevi olması için büyük uğraşlar verdi, veriyor. Başka bir inanca her mahallede birden fazla ibadethane açarken Alevilere bir cemevi yeri tashih etmek önemlidir fakat yetersizdir. Bizler her ne kadar Esenler’de yaşasak da dünyanın her yerindeki Alevilerle aynı taleplerin etrafında birleşmekteyiz. Buradan hareketle başka bir ülkede resmi olarak Aleviliğin kabul edilmesi örnek alınmalı ve biran önce ülkemizde de bu hayata geçmelidir.

Eminiz ki bu cemevinin nasıl yönetileceğine, nasıl faaliyetler yürüteceğine de Aleviler karar verecektir. Arzumuz, önümüzdeki yaz pandeminin bitmesi ve açılışımızı halkımızın ve büyük emek veren değerli dostlarımızın katılımıyla cemevimizin açılışını yapmaktır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir