Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF’den St. Pölten Cemevi yönetimine istifa çağrısı

St. Pölten Cemevi, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK ) bileşeni olan Avusturya AABF tarafından kuruldu. Uzun yıllar AABF çatısı altında  kalarak yola hızmet etti.  Mehmet Mercan ve ekibi tarafından AABF’den koparılan St. Pölten Cemevi, bir dönem sonra ” Avusturya Alevi İnanç Toplumu” ile aynı kulvarda buluştu.

Mehmet Mercan ve Yönetim Kurulu’nun yaptıkları birçok  hatadan dolayı, cemevi borçlarını ödeyemedi ve cemevine  haciz geldi. Alevilerin  lokmlarıyla yapılan St. Pölten Cemevi’nin 10.03.2021 tarihinde, saat 09:00’da St. Pölten Adliyesi’nde açık artırma ile satılacağı duyuruldu. Açık artırma ilişkin ilanı devletin resmi internet sitesinde de yayınlandı.

”16 OCAK GÜNÜ ST.PÖLTEN CEMEVİ’NE GÖREVİ TESLİM ALMAYA GELİYORUZ”

AABF Genel Başkanı Özgür Turak, bu gelişmler üzerine yazılı bir açıklama yaparak, St. Pölten Cemevi Başkanı Mehmet Mercan’a ve yönetimine Cuma gününe kadar derhal istifa etmleri için çağrıda bulundu.

“Mehmet Mercan’a çağrımız ve duyurumuzdur” başlıklı AABF açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

‘‘16.01.2021 Cumartesi günü St.Pölten Cemevine, görevi teslim almaya geliyoruz.  St.Pölten Cemevinin daha önceden yapmış olduğumuz bilgilendirme ve uyarılarda olduğu gibi Mehmet Mercan ve Yönetim Kurulunun yapmış olduğu hatalar ve de yanlış uygulamaları sonucu 10 Mart 2021 tarihinde saat 09:00’da St. Pölten Adliyesi’nde açık artırma ile satışa çıkartılacağını, devletin resmi internet sitesinde yayınlanan haber ile öğrenmiş olduk.‘‘

” CEMEVİMİZİN MANEVİ DEĞERİ GÖNÜLLERİMİZDE ÇOK BÜYÜKTÜR”

‘‘Avrupa’da mimarı yapısıyla ilk cemevi olma özelliğini taşıyan St.Pölten Cemevimizin manevi değeri gönüllerimizde çok büyüktür ve hiçbir maddiyat ile ölçülemez, Cemevinin yapılması için yüzlerce canımızın maddi ve manevi çok emeği, alınteri ve mücadelesi var. Bir çok gencimiz ve çocuklarımız bu cemevinde Alevîlik ile tanıştı, olgunlaştı, yola ikrar verdi. Dergâhmızın açık artırma ile satışa çıkmasını devletin resmi internet sayfada okumak bizleri derinden etkilemiş ve üzmüştür!‘‘

”MEHMET MERCAN CEMEVİ’NİN AÇIK ARTIRIMLA SATILACAĞINI 22.10.2020 TARİHİNDEN İTİBAREN BİLİYORDU”

 ‘‘Resmi internet sitesinde yayımlanan bilirkişi raporunda belirtildiği gibi cemevinin açık artırmayla satılacağını Mehmet Mercan 22.10.2020 tarihinden itibaren bilmesine rağmen bugüne kadar konuyla hiçbir açıklama yapmamış ve bunun aksine yapmış olduğumuz uyarıları yalanlayıp böyle bir şey olmadığını söylemiş ve çağrılarımıza ses vermeyip, tekliflerimizi red etmiştir!

Zaman çok dar ve derhal müdahale edilmesi gerekmektedir. Cemevimizi kurtarabilmemiz ve gerekli resmi prosedürü zamanında hayata geçirmemiz için Mehmet Mercan ve Yönetimi, derhal bu cuma gününe kadar istifa etmeli ve çalışma yetkisini bize devretmelidir.

”PÖLTEN CEMEVİ’NE CEM OLMAYA GİDECEĞİZ”

St.Pölten Cemevinin anahtarının 16 Ocak‘ta AABF’ye verilmesi gerektiğini belirten AABF Genel Başkanı Özgür Turak, şunları ifade etti:

‘Mehmet Mercan; ya bu tarihte onurluca davranıp, kendi ego’nun önüne geçerek, bizlere Cemevi‘nin  anahtarını teslim edip, dergahın açık artırma ile satılmasının önüne geçeceksin yada daha önceden yaptığın gibi Cemevi’nin kapılarını kitleyip, bizleri Polis ve mahkeme ile tehtid ederek, Cemevi’nin açık artırma ile satışa çıkarılmasına neden olacaksın!!!

Mehmet Mercan; yol daha yakın iken yaptığın büyük hatadan geri dön ve insanları boş vaatler ile kandırıp oyalama. Derhal, hemen şimdi istifs et ve Cumartesi günü Cemevimizin anahtarlarınız halka ve AABF bileşenlerine teslim et! Biz Cemevimizin açık artırmaya götürmeden kurtarmaya talibiz.

Mehmet Mercan anahtarları teslim etmediğin sürece, Cemevi’nin açık artırma ile satılmasındaki tek sorumlu kişisi sen olacaksın!”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir