Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İslam Alevi İnanç Toplumu’nun, AABF’ye açtığı tazminat davası red edildi

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyon ( AABF), bugün yazlı bir açıklama yaparak, İslam Alevi İnanç Toplumu’nun AABF’ye karşı  açtığı tazminat davasının Viyana Yüksek Bölge Mahkemesi tarafından red edildiğini kamoyuna duyurdu.  Açıklamanın tam metin şöyle:

”Sevgili Canlar,

2021 Yılı yoğun gündemler ile başladı, özellikle St.Pölten Cem Evinin açık artırma ile satışa çıkarılmasını devlet resmi internet sitesinde yayınlaması ile beraber çalışmalarımızı St.Pölten CEM EVİ odaklandırdık ve Enerjimizi Dergehımıza yöneltip, nasıl bir yöntem ve elimizde var olan olanaklarla açık artırmadan kurtarabiliriz diye sıkı bir çalışmaya girdik. Hal böyle olunca elde etmiş olduğumuz başarılarında sizlerle paylaşma fırsatımız olmadı! Burda bir soluklanıp, sizlerle iyi bir haberi bu vesile ile paylaşmak istiyoruz.

Islam Alevi Inanç Toplumunu daha öncedende belirmiş olduğumuz gibi 2019 yılında aşağıda belirtilen Alevi isimlerini “ALEVITEN ÖSTERREICH; ALEVITISCHE JUGEND; ALEVITISCHE AKADEMIE; ALEVITISCHE RELIGIONSGEMEINSCHAFT; ALEVITISCHE RELIGIONGESELSCHAFT” patentledikten sonra, kurumumuz AABF’ye bu isimlerin kullanılmamasına yönelik iki ayrı dava açmıştı.

  1. Dava Avusturya İnanc dairesi (Kultusamt) üzerinden gönderilen Tebligatla, Kurum ismimizin benzerlik yarattığından dolayı Alevi ismini kullanılmamasına yönelik başlattığı dava, bu davamız halen Viyana İdare Mahkemesinde devam etmekte.
  2. Dava ise İslam Alevi Inanç Kurulunun Viyana Ticari Mahkemesin’e AABF’ye karşı açtığı 64.000,-EURO’luk Tazminat davası.

Bu davada İslam Alevi İnanç Kurulu, yukarda belirtilen isimlerin kendilerince Patentlendiğini ve bu nedenle kendilerinden başka hiç kimsenin bu ismileri kullanmayacağını belirterek kurumumuza karşı tazminat davası başlatıyor. Bu davayı ilk çelside Viyana Ticaret mahkemesinde kazanmıştık lakin İslam Alevi inanç Toplumu, davayı bir üst mahkeme olan Viyana Yüksek Bölge Mahkemesine taşıyarak Temyize götürdüler ve Viyana Ticari Mehkemesinin karar karşı çıktılar.

Bir üst mahkemede görülen dava kurumumuz AABF’yi haklı görerek, İslam Alevi Inanç Toplumu’nun AABF’den talep ettigi 64.000 EURO’luk Tazminat taleplebini red etti.

Alevi ismini ticari bir yapıya büründürmek bunun üstünden kar sağlayacağını düşünen zihniyete Hak ve Hukuk gerekli cevabı verdi.

Gönül birliği ile Hak ve Hukukun üstünlüğüne inanan tüm canlarımızla mücadelemiz herzamankinden daha güçlü bir şekilde devam edecek. Haklıyız kazanmaya devam edeceğiz.

Aşk ile… ”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir