Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK’den, St. Pölten Cemevi açıklaması

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), St. Pölten Cemevinin borçları sebebiyle satılacak olmasına ilişkin bugün yazılı bir açıklama yaparak, St. Pölten Cemevi’nin içinde bulunduğu duruma ilişkin genel bir bilgilendirme yaptı.

” BİRÇOK DEFA GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİK ”

Yunus Emre’nin “Biz gelmedik dava için, bizim işimiz sevda için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik”sözleriyle başlayan yazılı açıklamada, yapılan görüşmelere ilişkin şunlar ifade edildi:“ St. Pölten Cemevimizin banka tarafından açık artırmaya götürülmeden önce ekonomik sorunları çözmek, sosyal barış ve dayanışmayı sağlamak amacıyla Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak, St.Pölten Cemevimizin yöneticileriyle birçok defa görüşmeler gerçekleştirdik ‘‘ denildi

St. Pölten Cemevinin borçları sebebiyle satılacak olmasınını Alevi toplumu içersinde çiddi bir rahatsızlık yarattığına, bu durumun bir an önç çözümlenmesi konusunda 23 Ocak 2021 tarihinde St. Pölten Cemevi yöneteticileriyle son bir kez daha görüşüldüğüne vurgu yapılan açıklamada, St.Pölten Cemevi yöneticilerinin sorunu açık artırmaya götürmeden önce çözeceklerini, bu nedenlede AABK‘nin teklif ve önerilerilerini kabul etmediklerini kesin bir dille AABK yöneticilerine ilettikleri belirtildi.

AABK‘nin açıklamasının devamında, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun, St. Pölten Cemevi‘ni açık artırmla satılmaktan kurtaracak önerilerinin cemevi yönetimi tarafından kabul edeilmemesinden dolayı, ortaya çıkacak tüm olumsuzluklardan cemevi yönetiminin sorumlu olacağı ifade edildi.

” CEMEVİMİZİN AÇIK ARTIRMAYLA SATIŞA ÇIKMASINA VİCDANIMIZ ASLA ELVERMEZ ”

AABK açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

‘‘Alevilerin ibadethanesi Cemevidir. Cemevi aynı zamanda bir hizmet merkezidir. Cem, cenaze, nikah erkanları yürütülür. Deyişler, mersiyeler, gülbengler okunur, semahlar dönülür. Kısacası kutsalımız ve kimliğimizin merkezidir.

Bizler açısından bu kadar öneme sahip olan cemevlerimizin korunması, kollanması, sahip çıkılması ve işlevini Yol’un düsturuna uygun bir şekilde yürütülebilmesi hepimizin önceliğidir ve sorumluluğundadır.

” ST. PÖLTEN CEMEVİ’NİN SATIN ALINMASINDA CANLARIMIZIN LOKMALARI VE ALINTERLERİ VAR ”

Kamuoyunun da yakinen takip ettiği gibi Avusturya St. Pölten Cemevimizin Mart 2021 tarihinde bankaya olan kredi borcunu ödeyememesinden kaynaklı banka tarafından maalesef açık artırma yoluyla satışa çıkarıldığını üzülerek öğrendik.

Bir cemevimizin açık artırmayla satışa çıkmasına ne gönlümüz, ne de vicdanımız asla el veremez. Ayrıca St. Pölten Cemevimizin satın alınmasında Avrupa’nın birçok bölgesinde canlarımızın lokmaları ve alınterleri var.

Toplumumuzu rahatsız eden ve üzen bu durumun çözümlenmesi konusunda 23 Ocak 2021 tarihinde yaptığımız son görüşmemizde, St. Pölten Cemevimizin yöneticilerine görüşlerimizi, endişelerimizi ve kaygılarımızı aktardık. St.Pölten Cemevimizin açık artırmadan kurtaracak önerilerimizi ve taleplerimizi de açıkça ifade ettik. St.Pölten Cemevi yöneticileri sorunu açık artırmaya götürmeden önce çözeceklerini, bu nedenlede teklif ve önerilerimizi kabul etmediklerini tarafımıza kesin bir ifadeyle ilettiler.

” BUGÜNDEN İTİBAREN ORTAYA ÇIKACAK SONUÇLARDAN ST. PÖLTEN CEMEVİ YÖNETİM KURULU SORUMLUDUR ”

Bugünden itibaren tüm sorumluluk ve ortaya çıkacak sonuçlardan St. Pölten Cemevi Yönetim Kurulu Üyeleri sorumludur.

Umuyor ve temenni ediyoruz ki; tarafımıza iletildiği gibi bu sorun çözülür ve Alevilerin kutsal mekanı olan bir cemevimiz üçüncü kişi ya da kişilere, başka işletmelere ve de kurumlara satılmaz.

Sen seni bilirsen yüzün Hüdâ’dır; sen seni bilmezsen, hak senden cüdâdır.

Yunus Emre

Hızır ayındayız. Bozatlı Hızır darda, zorda, yolda kalana yetişsin, yardım etsin.

Saygılarımızla‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir