Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Antalya’da Boğaziçi’yle dayanışma eylemi: #AşağıBakmayacağız

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı direnişlerini sürdüren ve tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen öğrencilerin eylemlere yönelik polis saldırıları ve yüzleri bulan gözaltılara karşı Antalya’da açıklama gerçekleştirildi

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan basın açıklaması Attalos Meydanı’nda gerçekleşti. Açıklamaya kurum temsilcileri yanı sıra gençler ve vatandaşlar katıldı. Yapılan açıklamada “Üniversiteler iktidarın elinde cübbeleri polis postalıyla ezilen, kapılarına kelepçe vurulan, siyasi iktidar karşısında el pençe divan durmaya zorlanan, akademisyenleri ihraç edilen, emekçileri güvencesiz çalışmaya mahkum edilen, öğrencileri gözaltına alınan yerlere dönüştü.” denildi.

Ebru İntibay tarafından yapılan açıklamada “Dün de üniversitelerine sahip çıkmak için mücadele eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve onlara destek olmak isteyen arkadaşları gün boyunca AKP’nin kolluk güçleri tarafından şiddete uğradılar. AKP’liler pandemiyi hiçe sayarak hıncahıç dolu salonlarda hiç bir kurala uymadan kongre yaparken, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, pandemi, gece sokağa çıkma yasağı ve “yere bakmıyorsun” gibi sudan gerekçelerle 150’nin üzerinde gencimiz gözaltına alındılar.” şeklinde belirtildi.

Herkesi üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz

Öğrencilerin serbest bırakılması ve Melih Bulu’nun istifa etmesi gerektiğini vurgulan Ebru İntibay “Tutuklanan ve gözaltına alınan öğrenci arkadaşlarımız hemen serbest bırakılmalı ev hapsi uygulamalarına son verilmelidir. Kayyum rektör Melih Bulu hemen istifa ederek Boğaziçi Üniversitesinin önünü açmalıdır. Boğaziçi bileşenlerinin bu saldırılar karşısında boyun eğmeyeceği biliyor, bir kez daha onların yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir