Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘Boğaziçililere uygulanan işkence soruşturulsun’

Açıklamada, üniversitelerin özerkliğini tamamen ortadan kaldıran, akademik özgürlüğü tanımayan uygulamaların uç noktası olarak tanımlanabilecek rektör atamasından sonra; Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin haklı itirazları önce baskı, gözaltı, sonra karalama, iftira ve iki öğrencinin hukuka aykırı bir yöntemle tutuklanması, bunlar da işe yaramayınca tekrar baskı, yasak, şiddet, gözaltı uygulamaları ile susturulmaya çalışıldığı ifade edildi.

Anayasal demokratik haklarını kullanarak itirazlarını sürdüren öğrenciler üzerinde kurulan bu baskının, dini değerler üzerinden halkı birbirine karşı kışkırtmak, kutuplaştırmak, öğrencilerin haklı eylemlerini hedef haline getirildiği kaydediler açıklamada, “Anayasal toplanma ve gösteri hakkı, ifade özgürlüğü, işkence yasağı ile kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının bir bütün olarak çiğnenmesidir. Üniversitelere, öğrencilere ve anayasal demokratik haklara yönelik baskılara derhal son verin” diye çağrı yapıldı.

159 öğrencinin polis tarafından işkence ve diğer kötü muamele niteliğindeki şiddetine maruz kalarak gözaltına alınması, OHAL ve savaş koşullarında dahi korunması gereken hakların pandemi gerekçesi ile getirilen sınırlar insan haklarına, anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Devleti yönetenleri hukuka ve insan haklarına uygun davranmaya, halkı kutuplaştıracak ve düşmanlaştıracak politikalardan vazgeçmeye, öğrencilerin haklı itirazları doğrultusunda YÖK kanunu ve üniversitelerin özerkliğine aykırı uygulamaların sonlandırılması noktasında adım atmaya, öğrenciler ve üniversiteler üzerinde kurulan baskıya son vermeye çağırıyoruz. Tutuklanan ve gözaltında tutulan öğrenciler derhal serbest bırakılsın. Öğrencilere yönelik işkence ve kötü muamele uygulamaları ile ilgili etkili soruşturma başlatılsın” diye belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir