Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK İnanç-Yol-Erkan Kurulu’ndan Hızır mesaj

AABK İnanç-Yol-Erkan Kurulu,  Hızır’a ve Hızır ayının önemine ilişkin mesaj yayınladı. AABK İnanç-Yol-Erkan Kurulu tarafından 8 Şubat tarihinde yayınlanan mesaj da, ”Geçen yıl, darda ve zorda olan canlarımıza, öğrencilerimize kurumsal anlamda, Hızır aşkına lokmaların ulaşmasında vesile olduk” denilerek,  yardımlaşmanın bu yılda devam etmesini önemine ilişkin şunlar ifade edildi:

”Toplumsal birliktelik ve dayanışma Alevi inancının temel ilkesi olmasından dolayı, bu yıl da Hızır aşkına yapılacak yardımlar ile yine yoksulumuza, öğrencilerimize, bizler için çok önemli olan ibadet yerlerimize, Cemevlerimize ve kurumlarımıza lokmalarımızla destek olalım” denildi.
” HIZIR DAR VE ZOR GÜNÜN DOSTODUR”
AABK İnanç-Yol-Erkan Kurulu’nun yazıl açıklamasında, Cemevi üyelerinin her yıl Hızır lokmasıyla Cemevlerine geldiklerine vurgu yapıldı. Pandeminden dolayı bu yıl bunun gerçekleşmeyeceği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:” Her yıl Hızır lokmasıyla Cemevlerine gelen canlarımız Pandemiden dolayı bu yıl lokmalarını Cemevinde paylaşamıyorlar. Cemevlerindeki inanç önderlerimiz, yöneticilerimiz bir elma da olsa lokmalarıyla canların kapısına kadar giderek, kapının önüne lokmayı bırakması manevi boyutta darlık ve zorluk çeken canlarımıza bir umut olacaktır. Unutmayın ki Hızır dar ve zor günün dostudur.”
” KURUMLARIMIZA LOKMALARIMIZLA DESTEK OLALIM!”
” Hızır aşkına niyetleriniz, lokmalarınız kabul olsun” başlığıyla yapılan açıklamanın devamında, şu ifadelere yer alıyor :
Bu yıl, Hızır ayı ve günlerini Cemevlerimizde lokmalarımızı birlikte paylaşarak geçiremiyoruz. Diğer yıllara oranla bu yıl, Hızır‘dan beklentimiz daha fazla olacağa benziyor.
İnancımızın bu çok önemli günlerini birlikte yaşamak ve pandemiye rağmen yaşatmak, bizler için önemli ve değerli olacaktır.
Dileklerimizi, umutlarımızı ve muratlarımızı yine Hızır‘dan isteyeceğiz. Aynı anda, biz de darda olana Hızır adına umut olmaya gayret edeceğiz.
Dileğimiz, zor günün, dar günün imdadına yetişen Hızır’ın gönülleriyle, lokmalarıyla ondan medet umanı boş çevirmemesidir.
” TÜM İNSANLIK İÇİN ÇREAĞIMIZI UYANDIRALIM!”
Hızır günleri inanç önderlerimizin koşullar ve şartlar el veriyorsa Cemevlerimizde yoksa evlerinde, dünyada darda, zorda olan, medet bekleyen tüm insanlık için çerağımızı uyaralım.
Lokmalarınız, dilekleriniz, muratlarınız Hak aşkına, Şahı Merdan Ali aşkına, boz atlı Hızır aşkına, Pir Hünkar Hacı Bektaşı Veli aşkına kabul olsun.
Hızır sizinle olsun.
Aşk-ı niyazımızla.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir