Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

YOL TV VE MUHALİF BASINA SALDIRILARA KARŞI SES OLALIM!

 Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu ( AvEG-Kon), Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademisyenlerinin direnişlerini haberleştirdiğinden dolayı, AKP – MHP blokunun politikaları doğrultusunda yayın yapan saray medyasının Yol TV’yi hedef almasına ilişkin yazılı açıklama yaparak, Yol TV’nin yanında olduğunubelirtti . Açıklamada, devrimci, ilerici basına yönelik yapılan baskı ve saldırılarada vurgu yapıldı.
‘Demokratik alevi hareketinin ve işçi ve emekçilerin sesi olan Yol TV, Boğaziçi direnişinin haberlerine yayınlarında yer verdiği için Faşist Saray Rejimi tarafından hedef alındı. “Boğaziçi direnişini YOL TV’nin yönlendirdiğini” iddia ederek linç kampanyası başlattı” ifadelerinin yer aldığı Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun açıklamasının tam metni şöyle:
”İşçi ve emekçilere yönelik saldırılarında sınır tanımayan Faşist Saray Rejimi, devrimci, ilerici basına yönelik saldırılarda sınır tanımamaktadır.
Demokratik alevi hareketinin ve işçi ve emekçilerin sesi olan Yol TV, Boğaziçi direnişinin haberlerine yayınlarında yer verdiği için Faşist Saray Rejimi tarafından hedef alındı. “Boğaziçi direnişini YOL TV’nin yönlendirdiğini” iddia ederek linç kampanyası başlattı.
Faşist zorbalık rejimine itiraz eden, sokağa çıkan, hak arayan tüm toplumsal kesimlere gözü dönmüş bir saldırganlıkla hareket eden Faşist Saray rejimi, işçi ve emekçilerin sesi olan muhalif, ilerici basını da hedef tahtasına alıyor. Kendi güdümüne aldığı havuz medyası dışında haber yapan; gerçeğin sesini işçi ve emekçilere taşıyan tüm muhalif basın kurumlarına fütursuz bir saldırganlıkla hareket ediyor. Nitekim, yakın bir zamanda Etkin Haber Ajansı’na yönelik gerçekleştirilen baskın, gözaltı ve tutuklama saldırısı sadece bunlardan biridir.
Hapishanelerde çok sayıda yazar ve gazetecinin tutsaklığı devam ediyor. Dicle Haber Ajansının yaptığı araştırmaya göre; 2020 yılında, 79 gazeteci gözaltına alındı. 24’ü ise, tutuklandı. 19 gazeteci saldırıya maruz bırakılırken, yaklaşık 2000 habere ise; erişim engeli getirildi.
Faşist Saray Diktatörlüğü, Muhalif habercilik yapan ajanslara yönelik sistematik olan saldırılarının yanı sıra, muhalif sitelere erişim engeli, ekran karartma gibi uygulamaları da sistematikleştirdi. Dünyada basın özgürlüğü sırasında 180 ülke arasında 154’üncü sırada yer alan Türkiye; en fazla gazetecinin tutsak olduğu ülke “ünvanını” kimseye kaptırmıyor!
Avrupa’da demokratik hak ve özgürlükler mücadelesini büyüten tüm duyarlı ilerici kesime seslenerek, Faşist Saray Rejimi’nin basına yönelik saldırılarına karşı harekete geçmeye çağırıyoruz!
Faşist Saray Rejiminin YOL TV’ye yönelik saldırısını bir kez daha kınayarak alevi emekçilerinin kolektif yayın kurumunun yanında olduğumuzu belirtiyoruz.
Etkin haber Ajansı, Yol TV ve muhalif gazeteci ve yazarlar ile dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.
SÖZ, BASIN, ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN HAREKETE GEÇELİM!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir