Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Akar’dan Garê operasyonunda ‘esirler öldü’ itirafı

Garê’ye yönelik saldırıya ilişkin açıklama yapan Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genel Kurmay Başkanı Yaşar Güler, saldırının ilk günü HPG’nin uçaklarla yoğun biçimde vurulduğunu açıkladığı esir kampından 13 cenaze çıkarıldığını itiraf etti.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Garê bölgesine yönelik 10 Şubat’ta havadan ve karadan başlatılan askeri operasyonun sona erdiğini açıkladı. Akar, operasyona dair şunları söyledi: “Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır.” Akar, yaşamını yitirenlerin otopsi işlemleri için Malatya Adli Tıp Kurumu’na getirildiğini bilgisini verdi.

Akar ve Güler, “Pençe Kartal-2” ismi verilen işgal saldırısına ilişkin kimi detaylar açıklarken, operasyonunun sonlandırıldığını ve TSK güçlerinin geri çekildiğini öne sürdü.

Akar, sınırdan 70 km mesafede yer alan Garê bölgesine yönelik saldırıyı “hudut güvenliği sağlama” olarak açıklaması dikkat çekerken, operasyonun, daha önce PKK tarafından farklı tarihlerde esir alınan ancak devletin resmi olarak kabul etmediği esirlere yönelik olduğunu da kabul etti. Akar, “Yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır” dedi.

Akar’ın bahsettiği esir kampı, operasyonun ilk saatlerinde savaş uçakları tarafından yoğun biçimde bombalanmış, HPG de konuya ilişkin açıklama yapmıştı. Bombardıman sonrasında esirlerin aileleri de açıklama yaparak, yakınlarının yaşamlarından endişe duyduklarını belirtmişti. Akar, beklenen açıklamayı yaptı ve esirlerin operasyon esnasında öldüklerini kabul etti.

Akar, Garê’deki saldırının sonlandırıldığını belirtirken, “kara ve hava unsurlarımız üslerine, kışlalarına döndü” dedi. HPG ise henüz sahada saldırıların devam edip etmediğine ilişkin yeni bir açıklama yapmadı.

Çözüm sürecinin sona erdirilmesinin ardından yaşanan çatışmalarda MİT’in Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler Başkanı olduğu belirtilen E.P.  ile MİT İnsan Kaynakları Yöneticisi olduğu belirtilen A.G., 4 Ağustos 2017’de Süleymaniye’nin Dokan kasabasında alıkonulmuştu. Ayrıca alıkonulanlar arasında Sedat Sorgun,  Ümit Gıcır, Semih Özbey, Adil Kabaklı, Müslüm Altıntaş, Mevlut Kahveci, Sedat Yabalak, Süleyman Sungur ve Hüseyin Sarı isimli 9 asker ve polis de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir