Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Üniversite Dayanışma Ağları, “Bundan sonrası hepimizde” kampanyasını başlattı- Video

 Üniversite Dayanışma Ağları, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu’ya karşı “Bundan sonrası hepimizde” şiarıyla kampanya başlattı.

İstanbul Tabipler Odası’nda basın toplantısı düzenleyen öğrenciler adına açıklamayı okuyan Lizge Biter, üniversitelerdeki tüm rektörlerin kayyum rektör olduğunu ifade ederek, üniversite bileşenlerinin demokratik yollarla söz sahibi olmadığı sürece bu durumun baki kalacağını söyledi. Biter Melih Bulu’nun kayyum olarak atanmasının meşru olmadan bir atamadan da öte olduğunu belirterek meselenin sarayın öğrencilerin tüm kimlikleriyle ve renkleriyle var olabilecekleri toplum yararına özgürce bilim üretebilecekleri alanları olması gereken üniversiteleri sistemin çarklarına uydurarak sindirmeye çalışması olduğunu söyledi.

Sessiz kalmayan her kesime yönelik karalama ve linç kampanyalarının hiçbir karşılık bulmadığını ifade eden Biter, direniş sürecinde üniversitelerde dayanışma ağlarının kurulduğunu ve var olan dayanışmaların ise güçlendiğini aktardı. “Bizler iktidarın ve yandaş medyanın bizlere dönük tüm saldırılarına cevabımızı kurduğumuz dayanışma ve sürdürdüğümüz mücadeleler ile veriyoruz” diyen Biter, yandaşlarla kuşatılmış bir akademi ve siyasi iktidarın arka bahçesi haline gelmiş kampüsler istemediklerini dile getirdi.

Üniversite dayanışmalarından güç aldıklarını ifade eden Biter, “Bizler hem çalışıp hem okumak zorunda kalarak işte ve kampüste sömürülmek istemiyoruz. Belediyelere kayyum atayan ve Kürt halkının iradesini yok sayan bu işgalci zihniyeti kampüslerimizde istemiyoruz. Direnen işçileri coplayan, 8 Mart’ta kadınların önüne set çeken polisi kampüslerimizde istemiyoruz” diye konuştu.

Biter son olarak, üniversitelerde söz sahibi olmak, bilimsel eğitim talebini yükseltmek ve özgür yarınları kurmak için birlikte mücadele çağrısı yaptı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir