Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in duruşması 10 Hazıran’a ertelendi

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’in, hakkında açılan yeni bir davadan dolayı bugün yeniden hakim karşısına çıktı.
Öker, AABK adına düzenlenen etkinliklerde yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla ve 2012 -2015 yılları arasındaki sosya medya paylaşımlarından dolayı bugün hakim karşısına çıkarıldı. Mahkeme heyeti, Öker‘in davlarının birleştirilmesine karar vererek, duruşmayı 10 Haziran Perşembe gününe erteledi. 10 Hazıran’daki duruşma saat 10:00’da başlayacak.

Saat 12:00’de İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülen duruşmaya  Öker ve avukatlarının yanı sıra HDP Milletvekilleri Zeynel Özen, Musa Piroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP Milletvekili Ali Şeker, Alman Büyükelçiliği Hukuk Sorumlusu Christian Krings, Pir sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Şube/Cemevi Başkanı Gülsev Kaya, Hubyar sultan Alevi kültür Derneği’nin eski Başkanı Aydın Deniz, HDP Parti Meclisi Üyesi Nesimi Aday, Kartal Yörük Selim Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Kenan Ziya Arabul katıldı.

”ALEVİLERİ, YEZİT’E LANET OKUMADAN CEMLERİNİ BİRLEMEZLER ”

Duruşma sonrası, mahkeme önünde açıklama yapan Turgut Öker, yaptığı tüm konuşmların arkasında olduğunu belirterek şunları ifade etti:

”Katledilen gençlerimize sahip çıkmak için Avrupa’nın birçok yerinde mitingler yapıldı. Bizim kurumsal kimliğimiz yargılanıyor. Neden katliamlara tavır aldınız iddiası söz konusu. Bize istedikleri cezayı verebilirler. bir bedeli var. AABK olarak ne yaptıysak arkasındayız. son 6 yıl içinde Maraş’ta, Hatay’da yaptığım konuşmalar nedeniyle ceza aldık. Çok sinsi biçimde fiili bir zincirleme eylemler iddiası öne çıkarak bizi cezalandırmaya çalışıyorlar. Bu şekilde bizi yıldıramazlar. Alevi toplumu, iktidarı elinde bulunduran Yezid zihniyetinin hiç bir koşulda önlerinde diz çökmedi, şimdi de çökemeyecek. Alevi toplumuna zulüm yapanlar tüm insanlık tarafından lanetleniyor, şimdi de lanetliyoruz. Aleviler, Yezit’e lanet okumadan Cemlerini birlemezler.Biz de inancımızı yerine getiriyoruz” ‘‘ dedi.
Erdoğan’a hakaret iddiasıyla yargılanıyorum. Erdoğan milli görüş hareketinin kadrosuydu, zaman zaman bir çok etkinlikte bir araya gelmiş biriyim ama bugün o Cumhurbaşkanı ve dokunulmazlık zırhına sahip. Ben ise yargılanıyorum, bunu kabul edemiyorum. Ceza verilecekse bu kabulumdur bir an önce ne uygun görülüyorsa onun kararı verilmeli ve bu zulmün bitmesini istiyorum” dedi.
NE OLMUŞTU?

Turgut Öker 2012 ve 2015 yıllarındaki yaptığı konuşmalar ve sosyal medyadaki paylaşımlarında dolayı defalarca yargı karşısına çıktı. Çifte vatandaşlığa sahip olmasına rağmen dönem dönem hakkında yurt dışına çıkış yasağıda konuldu.
‘‘Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla hakında açılan davadan, 2020 yılında 11 ay 20 ceza aldı. Mahkeme, bu hapis cezasını 7 bin TL para cezasına çevirerek, Öker hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırmıştı.
AABK Onursal Başkanı Turgut, İstanbul’da yapılan 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adı verildikten sonra kamuoyuna dönük yaptığı açıklamadan dolayı da para cezası alıd.
Öker, 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:‘‘Hitler bugün Yahudiler için ne ifade ediyorsa Yavuz Sultan Selim’de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor.‘‘ demişti. Öker, bu ifadelerinden dolayı 8 bin 500 TL para cezası almıştı…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir