Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sayıları 200’den 10’a indi

‘Endişeliyiz’

Son zamanlarda dağ keçilerinin ölümünde artış yaşanmasına ilişkin sık sık duyumlar aldıklarını dile getiren Doğan, bunun üzerine bölgede keşif yaptığını söyledi. Bu sırada 20’ye yakın ölü dağ keçisine rastladığını aktaran Doğan, “Bölgemizde inanın hayvan kalmadı. Daha önce bölgede 200’e yakın dağ keçisi vardı. Şu an 10 tane kaldı. Biz de bu konuda endişeliyiz. Doğamız yok oldu diyebilirim. Şu anda dağ keçileri yok, bu konuda üzüntülüyüz. Bir hafta arazide tek başıma dolaştım. Dağ keçileri bu halkın kutsal varlıkları ama destek olmadan tek başıma ne yapabilirim” dedi.

İzinsiz otlatma

Çobanların dağ keçilerinin olduğu bölgeye izinsiz bir şekilde koyunları otlatmaya götürdüğünü ifade eden Doğan, “Veterinerlerin bilgilerine göre, dağ keçileri koyun sürülerinden hastalık kapmış. Karantina uygulanıp, sürülerin bölgeye girmesi yasaklanacak. Daha önce dağ keçilerinin olduğu bölgede koyun otlatılmasına izin vermediğimi karar defterine yazmıştım. Fakat izinsiz bir şekilde sınır ihlali yapılarak, koyunları otlatmaya getirdiler. Bu kişiler hakkında defalarca suç duyurusunda bulundum, defalarca uyardım. Fakat herhangi bir dönüş alamadım” diye konuştu.

Tehdit edildi

Göreve başladığından bu yana doğayı korumak için çaba harcadığını söyleyen Doğan, “Doğayı ve dağ keçilerini koruduğum için avcılar tarafından tehdit ediliyorum. Fakat ne olursa olsun, kuş uçurtmuyorum. Böyle olunca da hedef gösteriliyoruz. Tek amacımız burada dağ keçilerini, yaban hayvanları, doğamızı korumak” diyerek yetkililere görevlerini yapma çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir