Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Maltepe Belediyesi işçileri imzalanan sözleşmeyi tanımadı

Genel-İş Sendikası, 6 gündür grevde olan Maltepe Belediyesi işçilerinin kararını hiçe sayarak sözleşme imzaladı. İşçiler yaptıkları oylama ile sözleşmeyi tanımadıklarını açıkladı.

Maltepe Belediyesi ile Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Anadolu Yakası 2 No’lu Şube arasındaki Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler, 6 gündür grevde. Belediye ve sendika arasındaki görüşmelere Genel-İş Genel Merkezi de katıldı. İşveren son görüşmede 4 bin 700 TL önerisinde bulundu. Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube ise bu durumu referanduma götürmeye karar verdi. Referandum için oylama devam ederken Genel Merkez, sözleşmeye imza attığını açıkladı. Referandum sonucunda işçiler, 525 oyla sözleşmeyi tanımama kararı aldı.

‘EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ’

Referandum başlamadan belediye yönetimiyle yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını işçilere aktaran Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun, “Geldiğimiz noktada sendikalı olmak, sendikal haklarımızı kullanmak Anayasal bir hak. Bu hakkımızı kullanırken kimsenin müdahale etmemesi gerekirken çöpler bahane edilerek terörize edilerek burada yapılan organizasyonu sanki bir terör faaliyetiymiş gibi algı yaratmaya çalışıyorlar. Biz burada emeğimizin peşindeyiz, ekmeğimizin peşindeyiz. Kimsenin bunu manipüle etmesine de müsaade etmeyeceğiz” diye belirtti.

‘BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ’

Görüşmelerdeki son durumu aktaran Dolgun, “Dün akşam toplam 4 bin 600 lira gibi bir teklif geldi, onu da kabul edemeyeceğimizi söyledik. En son söyledikleri şey ‘en fazla 4 bin 700 lira yaparız’ oldu. Bunu şube yönetimi olarak kabul etmeyeceğimizi belirttik. TİS yetkisi Genel Merkezde olduğu için Genel Merkez bu iradesini kullanacağını söyledi. Genel Merkez bunu imzalarsa yasal olarak grev sürecimiz sona erer. Devam etmeyi seçersek geçen seneki gibi eylem süreci başlatmış oluruz. Pandemi koşullarını da gözeterek bunu da hep birlikte değerlendireceğiz, birlikte karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

KARARI TANIMADILAR

İşçi temsilcileri ise yaptıkları açıklamalarda, “Sandık kuracağız, referandum yapacağız, ya tamam diyeceğiz ya devam diyeceğiz” mesajını verdi.

Konuşmaların ardından işçiler referandum için oy vermeye başladı. Oy sayımının bitmesiyle birlikte 552 oy çokluğu ile işçiler genel merkezin imzaladığı anlaşmayı kabul etmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir