Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

KOÇGİRİ KATLİAMINI UNUTMA, UNUTTURMA!

Alevi Dayanışma Ağı (ADA), Koçgiri Katliamı’nın 100. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklam yaptı. ‘‘Alevilere yönelik yapılan her katliamda olduğu gibi, Koçgiri katliamında da‚‘‘ Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması” yalanına sarıldılar. Bu bayağı yalanı kendilerine dayanak yaparak Koçkiri’nin köylerini yakıp yıkarak canlarımız katlettiler” ifadelerinin yer  aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Koçgiri katliamı, Ankara hükümetinin emriyel yapılan bir katliamdır. Katliamı, Nurettin Paşa’nın komuta ettiği ordu birlikleri ile Topal Osman’ın komutasında Karadeniz alayları birlikte yaptılar. Katliamcılar genç, yaşlı yüzlerce Koçgirili canımızı katlettiler.

1921’de Koçgiri’de  katliam yapan zalimler, bir dönem sonra Koçgiri’nin kopmaz bir  parçası olan Dersim kuşatılar. Cumhuriyet tarihindeki en büyük Alevi katliamın Dersim’de yaptılar. Bundan  dolayı ki; Koçgiri katlamı her yönüyle iyi anlaşılmadan biz Alevilerin Cumhuriyet tarihi boyunca maruz kaldığımız Maraş, Malatya, Çorum, Sivas, Gazi katliamları anlaşılamaz. Koçgiri1921 ve Dersim1937- 38’le yüzleşmeden faşizmle hesaplaşılamaz!‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir