Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gazi Katliamı’nın üzerinden 26 yıl geçti: Katliamlar devam ediyor

Gazi Katliamı’nın 26’ncı yılında 12 Mart Platformu’nun düzenlediği panelde konuşan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, katliamlara karşı birlikte mücadele vurgusu yaparak, “Kendi içimizdeki parçalanmayı bir an önce aşmamız gerekiyor” dedi.

İstanbul’da Gazi Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla 12 Mart Platformu tarafından panel düzenlendi. Sultangazi ilçesinde bulunan Gazi Cemevi’nde düzenlenen panele, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ile katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve çok sayıda kişi katıldı.
Panelde konuşan katliam sırasında gözaltına alındıktan sonra kaybolan, daha sonra cansız bedeni bulunan Hasan Ocak’ın kardeşi Ali Ocak, adaletsizliğin tüm coğrafyaya yayıldığını söyledi. Katliamların cezasızlıkla sonuçlandığını belirten Ocak, “Öteden yapılan suçların hesabı sorulmadığı sürece, katliamlar devam edecek. Devlet Hasan’ı gözaltına aldı ve katletti. Kaybetme politikasını kabul etmiyoruz. Sorumlular cezalandırılsın istiyoruz” dedi.
‘OMUZ OMUZA MÜCADELE’
Katliamda yaşamın yitiren Zeynep Poyraz’ın babası Cemal Poyraz, “26 yıldır kızımın hasretiyle yaşıyorum. Herkesin bir olması gerekiyor ki daha fazla canımız yanmasın. Katliamlar hala devam ediyor. Katliamlar devlet eliyle yapılıyor. Herkesin bir olup mücadele etmesi gerekiyor. Devlet vurun, kırın, gidin diyor ve yapıyorlar. Siyasi kimliklerinizi bir kenara bırakıp, omuz omuza mücadele edelim” ifadelerini kullandı.
‘PARÇALANMA AŞILMALI’
HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise katliamlara karşı birlikte mücadele vurgusu yaparak, “Kendi içimizdeki parçalanmayı bir an önce aşmamız gerekiyor” dedi.
Panel, konuşmaların ardından soru ve cevap bölümüyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir