Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD’den Gergerlioğlu tepkisi: ”Bu karar dünya hukuk tarihine bir kara leke olarak geçecektir!”

Bir haber sitesinde yayımlanan haberi sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle hakkında hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bugün milletvekilliği düşürüldü. Karara bir çok kesimin yanısıra Alevi kurumlarından da tepki geldi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)  Genel Merkezi, bugün yazılı bir açıklama yaparak, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine sert tepki gösterdi,  

‘‘Mevcut siyasal iktidar kendi bekasını, her alanda ülkeye yaşattıkları ağır yıkımdan kaynaklı olarak tehdit altında gördüğü için çareyi muhalefeti ve ötesinde kendinden olmayan herkesi ağır baskı altına almakta ve korkunç bir zulüm düzeni kurmakta görüyor. Özellikle HDP bu anlamda çok ağır saldırılarla karşı karşıyadır‘‘ ifadelerinin yer aldığı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği(PSAKD) açıklamasının devamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Yerel seçimlerde HDP’den seçilen Belediye Başkanları çeşitli temelsiz ve uyduruk gerekçelerle görevden alınmış ve yerlerine kayyum atanmıştır. Binlerce HDP üye ve yöneticisi halen cezaevindedir.

HDP üyelerinin ve yöneticilerinin çoğu hakkında davalar açılmıştır. Yasal faaliyet gösteren ve yaklaşık 6 milyon yurttaşın oyunu alarak Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olan HDP’ye terör örgütü muamelesi yapılmaktadır.

Devletin en üst düzey yetkilileri deyim yerindeyse HDP’lilere selam verenleri dahi terörist ilan etmektedirler. HDP milletvekillerinin üzerinde dokunulmazlıkların kaldırılması sürekli olarak gündeme getirilerek baskı yoğunlaştırılmaktadır. Bunun en son örneğini Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığının tamamen hukuksuz bir şekilde kaldırılmasıyla yaşıyoruz. Emsal kararlara ve açık hükümlere rağmen bu kararın alınması ülke açısından utanç vericidir.

Bu karar dünya hukuk tarihine bir kara leke olarak geçecektir. Gergerlioğlu bu haksız ve hukuksuz kararı kabul etmeyeceğini ve Meclis’te direneceğini ifâde etmiştir. Bizim de sonuna kadar kendisinin bu direnişini desteklediğimizin ve yanında olacağımızın bilinmesini isteriz. Bu hukuksuz kararın alındığı gün yargı başka bir skandala daha imza atarak HDP hakkında kapatma davası açmıştır. Daha önce kapatılan partilerin yerine kurulan partiler çok daha güçlü olarak yoluna devam etmişlerdir.

HDP kapatılsa bile HDP’yi oluşturan halk iradesi yoluna çok daha güçlü olarak devam edecektir. Kapatma davası açanların bundan hiç şüpheleri olmasın. Ülke tarihinde ilk defa yargı organları bu kadar pervasız ve hukuk dışı bir şekilde iktidarın sopası olarak kullanılmaktadır. Hukuk resmen yargı tarafından katledilmektedir. Yargı utanç verici bir şekilde iktidarın talimatıyla hareket etmektedir.

Demokratik bir hukuk devletinin olmazsa olmazı olan yargı bağımsızlığı artık yalnızca kağıt üstünde vardır. Gerçekte ise yargı artık iktidarın talimatıyla hareket etmekte, iktidardan farklı düşünen herkesi hedef almaktadır.

Bu antidemokratik ve baskıcı anlayışın sonuna kadar karşısında olacağımızın ve bu baskıcı anlayışın haksız hukuksuz uygulamalarına maruz kalan bütün demokrat-ilerici kesimlerle yan yana duracağımızın bütün halkımız ve kamuoyumuz tarafından bilinmesini istiyoruz.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir