Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKP – MHP Faşist ittifakına karşı, haydi HDP ile daynışmaya!

Alevi Dayanışma Ağı ( ADA), HDP’ye ve vekiliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na destek açıklaması yaptı.
Açıklamanın tam metni şöyle:
”AKP – MHP faşist ittifakı, 31 Mart seçimlerinde aldıkları yenilginin intikamın HDP’den alabilmek için, HDP’ye yönelik saldırılarını her geçen gün biraz daha azgınlaştırarak sürdürüyor.
AKP-MHP faşist blokunun talımatları doğrultusunda hareket eden yargı tarafından, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hakkında verilen karar bugün Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Kararın okunmasıyla birlikte, Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü. Aynı günün akşamı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi‘ne başvuru yaptı.
Hem HDP‘ yi kapatmak için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru hem de Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun vekilliğinin düşürülmesi, başta Kürt halkı olmak üzer Türkiye halklarının seçilmiş iradesine karşı yapılan bir saldırdır!
AKP-MHP faşizmi bu saldırıyla barışa, kardeşliğe, eşit haklar temelinde birlikte yaşamaya, özgürlüğe ve demokrasiye giden yolu tıkamak istiyor. Görüne o ki, tek adam rejim bu saldırılarını önümüzdeki dönem daha da katmerleştirerek sürdürecek. Çünkü bu zalimler kandan, gözyaşından, ırkçılıktan, çatışmadan ve halklar arası ”düşmanlıklardan” besleniyorlar.
Açık faşizmin iktidar merkezini oluşturan AKP –MHP ittifakı; yasa, kural, hak, hukuk tanımyor. AKP iktidarı, adaletsizliği ve vicdansızlığı kendisine yol edinmiş. Böylesi bir zalim iktidarın biz Alevilerin nezdinde hiçbir meşruiyeti yoktur!
AKP iktidarının ittifak ortağı ırkçı -faşist MHP’yi de yanına alarak gereçkleştirdiği faşist saldırılara karşı; Kürt halkı ‘‘ HDP ve seçilmişler benim irademdir, irademe dokunma‘‘ diyerek direniyor.
Bu haklı direnişinde Kürt halkı yalınız bırakılmamalıdır! Başta Aleviler olmak üzer; AKP – MHP faşist ittifakına karşı olan tüm kesimler, Kürt halkının bu haklı ve onurlu direnişine mutlaka destek vermelidir!
Bu destek hem Türkiye halklarının AKP – MHP iktidarından bir an önce kurtulmaları açısından hem de faşist saldırıların önünün bir an önce kesilebilmesi açısından çok önemlidir! Bu bilinçle HDP ile dayanışmayı büyütelim! Çünkü AKP – MHP blokundan kurtuluşumuzun yolu dayanışmayı ve birleşik mücadeleyi büyütmekten geçiyor!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir