Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hrant Dink davasında karar açıklandı: 13 sanığın dosyası ayrıldı

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 6’sı tutuklu, 13’ü firari 76 sanığın yargılandığı dava karar açıklanıyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanık Ercan Gün’ü 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan’ın da bulunduğu 13 firari sanığın dosyasının ayrılmasına karar verildi.

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın davası zaman aşımından düştü.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Ercan Gün, Okan Şimşek, Muharrem Demirkale ve Veysal Şahin ile başka suçtan tutuklu sanıklar Hamza Celepoğlu, Mehmet Uçar, Ali Poyraz, Osman Gülbel, Yavuz Karakakaya ve Tamer Bülent Demirel bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Ayrıca İstanbul eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Trabzon eski Emniyet Müdürü Reşat Altay, İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve Trabzon eski İl Jandarma Komutanı Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu 14 tutuksuz sanık ile Dink ailesinin avukatları da duruşmada hazır bulundu.

”Biz bitti demeden bu dava bitmez”

Duruşma öncesinde adliye önünde Hrant’ın arkadaşları açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan Bülent Aydın, ‘’Bugün Hrant Dink cinayeti davasının bir aşamasının daha sona erdiği söylenebilir. Hala Hrant Dink cinayeti üzerindeki karanlık perdenin kaldırılmış olduğunu söyleyemeyiz. Bu cinayet şebekesinin nasıl harekete geçtiği henüz ortaya konulamadı’’ dedi.

Aydın konuşmasını, “Belki bu cinayet tam olarak aydınlatılabilseydi bu ülkede daha öncede yaşanmış başka siyasi cinayetlerde de benzer süreçlerde işleyen mekanizma ortaya çıkmış olabilirdi. Bugün bu noktada değiliz dolayısıyla bir kez daha biz bitti demeden bu dava bitmez diyerek karar duruşmasına giriyoruz” şeklinde sonlandırdı.

14 Aralık 2020 tarihinde duruşma savcısı, 68 sayfalık esas hakkındaki mütalaasını dava dosyasına sunmuştu.

Fetullah Gülen’in aralarında bulunduğu 13 firari sanığın dosyalarının ayrılmasını talep eden savcılık, 11 sanığın üzerine atılı suçlardan beraatini istemişti. Aynı zamanda da 51 sanığın cezalandırılması talep edilmişti.

Mahkeme 5 Mart günü görülen duruşmada, mahkeme başkanı Akın Gürlek, üye hakim Ferhat Şahin’in ameliyat olduğunu belirtmiş ve duruşmayı karar için bugüne ertelemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir