Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Boğaziçi’nde polis, Aydın’da Fırat Kaya

İstanbul Sözleşmesinin iptaline gerekçe olarak LGBTİ+’ları hedef gösteren iktidar açıklamaları sonrası nefret suçları her yerde artıyor. LGBTİ+’ lar hem sokakta şiddete, hem de devlet tarafından lince uğruyor.

Bugün Aydın’da sosyal medya kullanıcı adı Fırat Delikanlı olan Fırat Kaya isimli şahıs, eşcinsel olduğu için işitme engelli E.E’yi ağır şekilde darp ve işkence ettiği görüntülerin yayınlanmasının ardından oluşan kamuoyu tepkisi sonrası gözaltına alınarak tutuklandı.

Aynı saatlerde LGBTİ+’ lar bu defada devletin hedefindeydi. Boğaziçi Üniversitesinde gökkuşağı bayrağı açan dört kişi polis işkencesi ile gözaltına alındı.

Gözaltılara tepki gösteren öğrenciler, arkadaşları serbest bırakılmadan alandan ayrılmayacaklarını söyledi. Kuzey Kampüs önündeki öğrencilere de müdahale eden polis burada da çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Boğaziçi Dayanışması, 12 öğrencinin gözaltına alındığını bildirdi.

Polis barikatıyla çevrilen Kuzey Kampüsü’nde giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Boğaziçi Dayanışması hesabından yapılan paylaşımda, “LGBTİ+ bayrağı taşımak suç değildir, bu sebeple öğrencilere ne soruşturma açılabilir ne de polis müdahalesinde bulunulabilir! LGBTİ+yız, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz! Haksız suçlamalarınız, saldırılarınız, müdahaleleriniz sona erene kadar da direneceğiz!” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir