Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

MADIMAK OTELİ’Nİ MUTLAKA UTANÇ MÜZESİ YAPACAĞIZ

Madımak katliamının üzerinden tam 25 yıl geçti. 25 seneden beri Sivasa gidip canlarımızı anıyoruz. İntikam olsun diye değil bir daha olmasın, hiç bir anne,kardeş,eş,yoldaş…ağlamasın diyedir.
Anadolu tarihinde benzerine rastlanmayan bir katliamdır Madımak. Devlete ve devlet adına yürütme erki olan hükümetlere seslendik, davalar açtık, sokağa çıkıp haykırdık. Ama devlet evlatları yakılan anaların çığlığını ”duymadı”.
Sözde zamanaşımına uğrayan davamız için “hayırlı olsun…” denildi. 2 Temmuz’larda Sivas’a anmaya gittiğimizde polis engeli, sivil faşistlerin provakasyonlarını gördük. 25 senedir içimizdeki ateşi binbir tür zorluklarla hiç söndürmeden bu günlere taşıdık.
Artık Ankara’da kendi imkan ve örgütlü gücümüz ile bir müze yapıyoruz. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği genel merkezinin öncülüğünde başlattığımız müze çalışmaları ışığında Asım Bezirci’nin heykelinin daha önce yapımı tamamlanmıştı. Tüm şehitlerimizin heykellerinin yapım çalışması divam
ediyor. Burada özellikle belirtmeliyiz ki biz Aleviler,Madımağın UTANÇ MÜZESİ olması talebimizden vazgeçmeyeceğiz.
Ankara’da 1.000 metrekareden fazla kapalı alan üzerine kurulacak müze insanlığın vicdanına bir işaret fişeği olsun.
Kuşkusuz söylenecek çok sözümüz var.
23 Mart 2019 Cumartesi saat 16;30’da, yüreği laik ve demokratik bir ülkeden yana olanları Çağdaş Sanatlar merkezine bekliyoruz.
Bir arada eşit ve onurlu yaşamak için;
Gelin canlar bir olalım…
Alattin Türkoğlu
PSAKD GYK üyesi.
Müze Komitesi Başkanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir