Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BAF: ” Ne darbe, ne AKP MHP, tam demokratik bir sistem talep ediyoruz! ”

Britanya Alevi Federasyonu ( BAF) , AKP-MHP blokunun  bazı gerici cemaatlerin talebi üzerine İstanbul Sözleşmesi’ni gece yarısı yayınlana bir karanemeyle ortadan kaldırmasına, seçilmiş siyasetçileri şiddet uygukanarak gözaltına alınıp tutuklanmalarına, kadınıların ve öğrencilerin dğzenledeikleri hak arama eyelemlerine ve kitlesel pretosto gösterileirine yönelik saldırılara ve son politik gelişmelere ilişikin yazılı bir açıklama yaptı.

AKP-MHP  blokunun kendilerine biat etmeye herkesi ve herkesim terörist olarak tanımlandığı belirtilen açıklamada, ‘‘Hünkar H. Bektaş’ların, Yunus Emre’lerin ve Abdal Musa’ların yüzlerce yıl önce aydınlattığı toprakları karanlığa hapsetmek istedikleri belirtilen açıklamada, “Ülkemizde Osmanlıdan Cumhuriyete sürekli aydınların cezalandırıldığı, devrimcilerin katledildiği, gericiliğin diyanet eli ile kurumsallaştırıldığı ve karanlıktan beslenenlerin mükafatlandırıldığı bir tarih gerçeği var. Yüzyıllar önce ‘Gelin Canlar bir olalım’ diyen Pir Sultan Abdal’ı idam eden anlayış dün semahımızı, bağlamamızı yaktı aynı zihniyet bugün seçilmiş siyasetçileri derdest ediyor, kadını öldürüyor ve öğrenciye işkence yapıyor. Hilafet özlemiyle her gün biraz daha gericileşen ve tüm halkları teslim almak isteyen bu anlayış geleceğimizi karanlığa gömüyor” ifadelerine yer verildi.

‘‘Ülkemiz Adına Endişeliyiz‘‘ başlığıyla yapılan Britanya Alevi Federasyonu (BAF), açıklamsının devamında, şunlar keydedildi:

‘‘AKP MHP ortaklığı ile yürütülen diktatörlük rejimi kadınları, çocukları ve LGBT bireyler başta olmak üzere savunmasız mağdur insanları korumakla yükümlü insan hakkı sözleşmesini iptal etti. Özellikle bazı gerici cemaatlerin talebi üzerine İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen anlaşmanın iptali yıllardır askıya alınan insan haklarının tek tek ortadan kaldırıldığının açık örneğidir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Türkiye için verdiği kararlar uygulanmıyor. Alevi çocuklarını asimile eden ve sadece İslam’ın öğretildiği zorunlu din dersleri ile de

insan hakkı ihlalleri devam ediyor.

AKP MHP programına uymayan herkesin terörist olarak tanımlandığı bu günlerde Ömer Faruk Gergerlioğlu gibi seçilmiş siyasi kimliklerin milletvekilliği düşürülerek hapse atılıyor. Demokrasinin en önemli maddelerinden biri olan seçme ve seçilme hakkını iptal edebilecek kadar ileri giden bu rejim, ülkemizi iç savaşa sürüklüyor. Meclis’te alınan kararlar iktidarın hoşuna gitmezse değiştiriliyor.

Boğaziçi Üniversitesinde öğrencileri düşman ilan ettiler. Ancak diktatörlüklerde görülecek şekilde öğrencilere dayatılan rektör atanması ile başlayan itirazlara işkenceler ve gözaltılarla karşılık verildi. Yüzlerce polisin soğuk kış günlerinde öğrencilere yönelik akıl almaz zulümler yaptığına şahit olduk. Kız öğrencilerin gözaltına alınma bahanesiyle polisler tarafından taciz edildiğini televizyonlardan izledik, gazetelerden okuduk. Bunları dile getiren öğrencilerin evlerine kadar polis baskınları yapıldı ve tüm aileleri tehdit edildi. Öğrencilere destek çıkan siyasiler terörist olarak ilan edildi.

Demokrasiden ve barıştan yana olan Cümle Canlar kardeşimizdir ve bunca zulüm karşısında birleşmelidir!

Ne darbe, ne AKP MHP, tam demokratik bir sistem talep ediyoruz!

Ülkemiz adına endişeliyiz!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir