Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ÖZGÜRLEŞMENİN ÖTEKİ ADI SEVGİDİR

Sevgiyi kıskandılar sevenleri hep bilerek ötekileştirdiler. Adına ananevi gelenek ve görenek dediler, Sevgiyi fetvacıların tekeline hapsettiler. Asla hiçbir zaman ayırım yapmadan, sevgiyle tüm varlıkları sahiplenenleri zındana tıkadılar. Aşkla ve sevdayla gerçeklere bağlı olanlara işkence tezgahlarını ve idam sehpalarını kurdular. Sevgiyi ötekileştirmek için, ne kadar sahtekarlik varsa hepsinin zeminini tamamen maddi dünyanın içine hapsettiler.

Amma nafile. Onlar, Mem ile Zini, Kerem ile Aslıyı, Siyamed ile Xecenin gerçegini inkar edemediler ve buna hiçbir şekilde güçleride yemedi yetmiyecekte. Onlarin sevgi önünde kurdukları demirparmaklıklar ve prangaları, susturabildimi Nazımları, Ruh babaları, Hasan hüseyinleri. Onların sahte ve maskeli yüzüne tükürerek halkının sevgisini kucaklamadımı daha on yedisindeki o büyük çocuk Erdal Erenimiz.

Yine büyük kitlelerin sempatik delikanlısı idam sehpalarında halkların kardeşliğini haykıran Denizimiz değilmiydi. Cellatın elini iterek ipi boğazlayarak ve bilimi derinlikli öğretiye dönüştüren, yarınların mutlu geleceği olan, yaşasın Sosyalizm Kahrolsun Emperyalizm diyen Hüseyinimiz değilmiydi. Emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine karşı, kavgasına sadık olan ve yiğitçe dövüşen Yusufu muzu kim susturabildi milyonların gönlünde.

Ser verip sır vermeyen kaypakkayamızı ve Kızılderedeki cephe yoldaşlığının sembolü olan, on yüreği ve Mahirimizi. Emek mücadelesiyle sevgisini halkıyla buluşturan işçi tulumuyla hep önde koşan, Seyit ve yoldaşları ile mücadelede hep genç ve yiğit kalan Hıdır Aslanla yoldaşlaşarak mücadelesiyle sosyalizme olan bağlılığıyla unutulmayan İlyas Hası unutmak mümkünmü. Üç kibrit çöpüyle kürt ulusunun dirilişini yaratan Mazlum dogan ve dörtleri, düşmana karşı dirilişiyle öne çıkan Egit ve yoldaşları kürdistanda birer sevgi abidesi olmadılarmı.

Kadının devrimdeki biricik rolünü pratiğinde yaşama dönüştüren Zilanın, Beritanın ve nice devrimci kadının kürdistan mücadelesindeki rolü ile Sakıneyi ve kadın arkadaşlarını yaşamın tüm güzelliklerinde görünce. Uğruna ölünebilecek kadar kutsal, gerçek anlamda özgürlük ile bütünleşen ve bir o kadarda onu yüce kılan gerçekliktir SEVGİ. Sevginin karşılık bulduğu aşama, mutluluğun tüm çıplaklığıyla özgürleşme halidir.

Özgürleşme, tüm engellerin yıkılması ve tutsaklığın sona ermesi, Aşkın ve Sevdanın yalın olarak berreklaştığı gerçeğidir. Seviyorum demenin bir ibadete dönüştüğü ve sevilenin sevendeki yaratıcılığınında ortaya çıkış biçimidir. Varoluştaki Bilgi, Sevgi ve Işık, saf farkındalıkla birleşip, dingin tanıklığın bedende ete kemiğe bürünmesi halidir o yüce SEVGİ…”

Arap Karaduman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir