Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ DİRENİŞİ 100. GÜNÜNDE – VİDEO

Kayyım rektör karşıtı protestoların 100’üncü gününde süren nöbet eyleminde, atanmışlara karşı birlik çağrısı yapılarak, mücadelenin süreceği belirtildi.

Güney Kampüs Meydanı’nda bir araya gelen akademisyenler, bir kez daha rektörlük binasına sırtlarını dönerek, 100’üncü güne dair açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya, öğrenciler de katılım sağladı.

 

Üniversite etrafına mezunların ve basının alınmadığı fakat ağır silahlı polislerin kol gezdiğini ifade eden Endüstri Mühendisliği Öğretim Görevlisi Kuban Altınel,  100 gün önce atanan kayyım rektörün demokratik bir uygulama olmadığını vurguladı. Kayyım uygulamasının üniversiteyi tahrip ettiğine dikkati çeken Altınel, protestolar sürecinde yüzlerce öğrencinin gözaltına alındığını ve onlarcasının tutuklandığını hatırlatarak, tüm itirazlarına rağmen üniversitenin seçtiği rektör atamasının hala gerçekleşmediğinin altını çizdi.

Altınel, “Ülke üniversitelerine örnek olan Cinsel Tacizi Önleme Komisyonumuzun koordinatörü maddi nedenler ileri sürülerek ücretsiz izne çıkarıldı. Komisyonun faaliyetleri alanının uzmanı olmayan, atanmış rektör yardımcısının denetimine bırakıldı. Komisyon fiilen işlevsiz hale getirildi. Üniversitemizin hiçbir komisyonuna danışılmadan öğretim üyelerinin lojmanlarının yıkılması kararı da tüm diğer kararlar gibi konunun öznesi olan bizlere e-posta aracılığı ile bildirildi” dedi.

Tüm hukuksuzluklara karşı demokratik taleplerini kullanarak mücadeleye devam edeceklerini belirten Altınel, yaşamın her alanında atanmışlara karşı birlik olunması gerektiği çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir