Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için meydanlarda

 

 Ankara ve İzmir ve Adana’da İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekmek için bir araya gelen kadınlar, meydanları terk etmeyeceklerini vurguladı. 

Orta Doğu Teknik Üniversiteli (ODTÜ) Kadınlar ve 100. Yıl Kadınları İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekmek için 100. Yıl Meydanı’nda bulunan halk pazarı önünde bir araya geldi. Kadınlar sık sık “Sözleşmeyi değil cinayeti engelle” ve “Aile değil kadınız kadınlar isyandayız” sloganları attı.

Açıklamayı okuyan Mor Dayanışma üyesi Rüya Özgür, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ demek için meydanları terk etmediklerini ifade ederek, ülkenin ve dünyanın birçok yerinde kadınların haklarına sahip çıkmak için meydanları isyanıyla, öfkesiyle, dayanışmasıyla doldurduğunu belirtti. Özgür, patriyarkaya, faşizmin kurumsallaşmasına karşı dünyanın her yerinde kadınların sesinin yankılandığını söyleyerek, kadın mücadelesinin sınırları aşarak büyüdüğüne vurgu yaptı.

KADINLAR KARARI TANIMIYOR

Kadınların Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararını tanımadıklarını belirten Özgür, “Özgürlüğümüzü, emeğimizi, geleceğimizi, hakkımız olanı alana kadar sokakları terk etmeyeceğiz” dedi.

‘BİZİ YILDIRAMAZSINIZ’ 

Özgür, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin vicdan ve hakkaniyete aykırı bir karar olduğunu belirterek, “Bir gece yarısı tek bir kişinin iradesi ve imzasıyla tek taraflı olarak feshedilmesi bilinen tüm usüllere aykırı olmakla birlikte kabulü hiçbir surette mümkün değildir. Kadınların, LGBTİ+’ların özgürleşmesinden korkuyorlar, susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz diyen kadınlardan korkuyorlar. Sokaklara, meydanlara, alanlara çıkmamızdan korkuyorlar, gökkuşağının renklerinden korkuyorlar. Failler yerine kadınları yargılayan,  Dayanışmayı ilmek ilmek ören kadın derneklerini kapatamaz, baskılarla bizi yıldıramazsınız” şeklinde konuştu.

İZMİR

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz İzmir Kampanyası, “İstanbul sözleşmesi bizim vazgeçmeyeceğiz” talebiyle Konak İskelesi’nde nöbet eylemi gerçekleştirdi. “Size inat yaşayacağız”, “Nefrete inat yaşasın hayat”, “AKP elini kadınlardan çek”, “Öz savunma haktır yargılanamaz” sloganlarının atıldığı eylemde, “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmeyeceğiz” pankartı açıldı.

Kitle adına açıklama yapan Eylem Tunalı, İstanbul Sözleşmesinin önemine dikkat çekti. “Hayatlarımızı ve haklarımızı, bize bağışlanmış armağanlar olarak görmenize izin vermeyeceğiz” diyen Tunalı, “İstanbul Sözleşmesi bizimdir. Sokakta kazandığımız bu hakkı sokakta savunmaya devam edeceğiz” dedi.

ANA AKIM MEDYANIN SAFSATALARI

AKP iktidarının, her konuda yöntem olarak benimsediği gibi, yalanlarla örülmüş safsataları ana akım medya aracığıyla İstanbul Sözleşmesi için de devam ettirdiğini belirten Tunalı, “Bayi toplantısı gibi üç-beş erkeğin, tükürükler saçarak höykürdüğü konuların hepsi ya sözleşme içeriğinde asla yer almamaktadır ya da bağlamından kopuk anlatılmaktadır” dedi.

Hükümetin İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili yalan söylediğini aktaran Tunalı, “12. Cumhurbaşkanını ve AKP iktidarının sözleşmeyi fesheden kararnameyi tanımıyoruz ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya çağırıyoruz. Kadın, çocuk ve LGBTİ+ların hayatları ve hakları sizin gerici siyasetinizin oyuncağı değildir. İstanbul Sözleşmesi, 81 maddesi ile fiili olarak uygulanıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bunun için nöbetteyiz. Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” diye konuştu.

ABLUKA PROTESTO EDİLDİ

Açıklama sonrası oturma eylemi gerçekleştiren kadınları polis abluka altına aldı. Kadınlar alkışlarla ve zılgıtlarla ablukayı protesto ederek, İstanbul Sözleşmeni her alanda savunmaya ve sahip çıkmaya devam edeceklerini haykırdı.

ADANA

Adana Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine dair Gençlik Meydanı’nda açıklama yaptı. Platform adına Buket Altınok, basın açıklamasını okudu. Kadınların kolluk tarafından korunmadığına dikkati çeken Altınok, İstanbul Sözleşmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Altınok, kadınların canı pahasına da olsa bu hukuksuzluklara ve inşa etmek istenilen faşizme geçit vermeyeceklerini belirterek, “Haklarımızı korumak için korkmadan, çekinmeden ve bıkmadan mücadele edeceğiz. Adana’da her Perşembe başka bir yerde eylemdeyiz. Kararınızı tanımıyor, sözleşmeye sahip çıkıyoruz. İstanbul Sözleşmesi kalıcıdır, gidici olan erkek egemen zihniyetiniz ve sizsiniz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir