Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yunanistan, cemevine onay vererek Aleviliği resmen tanıdı!

Yunanistan hükümeti, Evros eyaletindeki Megalo Dereio’de bulunan Alevilerin cemevinin dini ve sosyal faaliyetler için kullanılmasına onay  vererek, Aleviliği resmen tanıdı.

Yunanistan hükümeti, Yunanistan‘ın Evros eyaletinde yer alan Megalo Dereio kentindeki Cemevi‘ni Alevileirin inanç merkezi olarak onayladı. Alevileri,  Yunanistan hükümetinin aldığı bu tarihi kararı  Nikolaos Stelya‘nın  Gazete Duvar’da çıkan  heberinden öğrendiler.

Nikolaos Stelya’ın haberine göre Yunanistan Eğitim Bakan Yardımcısı Aggelos Sirigos, Evros eyaletindeki Megalo Dereio’de bulunan cemevini geçtiğimiz günlerde ziyaret etmişti. Sirigos’a ziyaretinde bakanlığının üst düzey yetkilileri eşlik etmiş, Yunan Bakan Orfeas Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Koca ile bir araya gelirken, bölge sakini Alevi vatandaşlarla da fikir alışverişinde bulunmuştu.

Yunanistan yerel basınına yansıyan son bilgilere göre, bu ziyaretin ardından söz konusu cemevi dini ve sosyal faaliyetlerine başlamış durumda. Sirigos da, dini meselelerde de yetki sahibi olan bakanlığının cemevinin faaliyetlerine başlamasına onay verdiğini açıkladı.

Yunanistan’da Eğitim Bakanlığı, eğitim meselelerinin yanı sıra dini meselelerle de ilgili kararlara imza atabiliyor. Bakanlığının resmi ismi bu nedenle, ‘Eğitim ve Dinler Bakanlığı’. Bu bağlamda, ülkede resmi olarak tanınan tüm dinlerle ilgili meselelere söz konusu bakanlık da bakıyor.

Atina’nın Batı Trakya Alevileri ve Bektaşileri özelinde atmış olduğu bu yeni adımın öncesinde, diplomasi ve medya kulvarlarına ‘Türkiye’nin Batı Trakya’da Sünnilik propagandası yaptığı’ yönünde iddialar yansımıştı. Komşu ülkede Alevilerin özellikle Rodos Eyaleti’nde birçok tarihi tekkesi bulunuyor. Komotini’de (Gümülcine) bulunan tarihi bir tekkenin restorasyonuna da yakın zamanda başlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı insan hakları raporundaysa, ‘Yunanistan Alevilerinin uzun yıllar boyunca Batı Trakya’daki Sünni toplumun baskısı altında olduğu’ yorumu Yunanistan basınına yansımıştı.

AABK EŞİT BAŞKANI HÜSEYİN MAT,  ALDIĞI KARARDAN DOLAYI YUNANİSTAN’I KUTLADI

Almanya’da Alevilik ile ilgili kazanımları olan ve son olarak Kuzey Ren-Vestfalya  Eyaleti’nde Kamu Tüzel Kişilik Statüsünü kazanan  Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun Genel Başkanı ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Yunanistan devletinin Aleviliği resmen tanıması  ile ilgili yaptığı açıklamasında;

“Demokrasinin ve eşitliğin temel koşulu, eşit vatandaşlık hakkının tam anlamıyla yerine getirilmesidir. Yunanistan devleti’ni aldığı bu karardan dolayı kutluyorum. Darısı, anayasasında “eşit vatandaşlık hakkı” olmasına rağmen inkar eden ve uygulamayan  devletlerin başına” diyerek, topraklarında milyonlarca Alevinin yaşadığını yok sayarak yıllardır haklarını gaspeden Türkiye’ye göndermede bulundu.

Kayanak: Nikolaos Stelya nstelya@gazeteduvar.com.tr

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir