Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yeni Akit Gazetesi: Yunanistan’daki Alevilerin kazanımlarına saldırdı

 Yunanistan hükümeti‘nin Türkiye sınırına yakın bir nokta olan Evros bölgesindeki Meriç vilayetinde Sofulu ilçesine bağlı Büyük Dervent Cemevi’nin dini ve sosyal faaliyetler için kullanımına onay vermesi, Yeni Akit Gazetesi’ni çok rahatsız etti.

Yeni Akit Gazetesi, Alevilerin her türlü hak kazanımına saldırmayı kendisine  görev edinmiş. Aleviler Almanay’da veya dünyanı başka bir yerinde  haklarını elde ettiklerinde,Yeni Akit Gazetes’nde çıkacak  haberinin veya bir değerlendirme yazısın içeriğinin,‘‘ Türkiye’yi bölmek, müslümanları birbirlerin düşürmek istiyorlar‘‘ gibi yaklaşmlardan ibaret olacağı bilinen bir gerçektir.

Alevi toplumuna yönelik yıllardır devam eden her türlü hak ihlallerini, asimilasyon politiklarını, nefret söylemilerini, ev işaretlemelerini, Alevi çocuklarına dayatılan zorunlu din dresini, Alevilere atılan en aşağlık iftiraları, Alevi köylerine zorla yaplan camileri, atanan imamları, Alevilere uygulanan başkıları ve  bu mazlum toplumun maruz kaldığı katliamları görmezden bilmezden gelen ve en ufak bir şekilde birkez bile olsun kınamayan Yeni Akit Gazetesi, Yunanistan hükümetinin Yunanistan vatandaşı olan Alevilere kendi yasalarındaki eşit yurttaşlık anlayışı doğrultusunda Cemevi kurma hakkı tanımasını ‘‘alçaklık‘‘ ve ‘‘bölcülük‘‘ olarak değerlendirdi:‘‘ Yunanistan’ın Türkiye ve Türklere yönelik alçak girişimleri bitmiyor. Batı Trakya’da çeşitli bahanelerle camileri kapatıp, imamları görevden uzaklaştıran Yunanistan, Türkleri bölüp, Sünnileri bitirmek için Aleviliği din olarak kabul etti ve bir cemevinin kullanımına onay verdi. Atina’nın bu konudaki akıl hocası ise Aralık ayında benzer bir adım atan Almanya oldu.Bütün bunlar ortadayken Yunanistan, Batı Trakya’daki Türklerin arasına nifak sokup onları bölmek ve Alevileri Türkiye’ye karşı kullanmak için Aleviliği din olarak kabul etti. Yunanistan bunun yanı sıra Megalo Dereio’deki bir cemevinin de dini ve sosyal faaliyetlerde bulunması için kullanımına onay verdi.” dedi.

Almanya’nın NRW ( Kuzey Ren Vestfalya Eyalet ) Parlamentosu’nun 2020 yılının Aralık ayında, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na tanıdığı kama tüzel kişliğinden duyduğu rahatsızlığ haberinde dile getiren Yeni Akit Gazetesi, saldırganlığını şu ifadelerle sürdürdü:

‘‘ Aralık ayında benzer bir uygulamaya imza atıp Aleviliği din olarak kabul eden Almanlardan akıl alıp Alevilik planını uygulamaya koyan Atina yönetimi, böylece Batı Trakya’daki Türkleri ayrıştırmayı amaçlıyor. Yunanistan yerel basınına yansıyan son bilgilere göre, bu ziyaretin ardından Sirigos da, dini meselelerde de yetki sahibi olan bakanlığının cemevinin faaliyetlerine başlamasına onay verdiğini açıkladı.

Atina’nın Batı Trakya’daki Alevilere yönelik bu adımı öncesinde Yunan basınında bazı diplomatların “Türkiye, Batı Trakya’da Sünnilik propagandası yapıyor. Alevilik, Sünnilikle baskı altına alınmaya çalışılıyor’ yönündeki iddiaları da yer almış ve fitne tohumları ekilmeye başlanmıştı.

Yunanistan’ın bağımsızlığını kazandığı yıllardan itibaren birçok Türk-İslam eseri askeri hapishane, sinema ve sergi salonu, konaklama yeri, vilayet binası ya da depo olarak kullanılmaya başlandı, onlarca cami ibadete kapatıldı, bazıları ise kiliseye dönüştürüldü.

Bütün bunlar ortadayken Yunanistan, Batı Trakya’daki Türklerin arasına nifak sokup onları bölmek ve Alevileri Türkiye’ye karşı kullanmak için Aleviliği din olarak kabul etti. Yunanistan bunun yanı sıra Megalo Dereio’deki bir cemevinin de dini ve sosyal faaliyetlerde bulunması için kullanımına onay verdi.‘‘ dedi

AHA /Gülüfer Subaşı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir