Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Angelina Jolie Türkiye’nin Sözleşme’den çıkmasını Elif Şafak’la konuştu

 TIME dergisi için yazar Elif Şafak’la Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini konuşan oyuncu Angelina Jolie, “Kadın haklarındaki gerilemeler, bundan sorumlu olanlar tarafından genellikle aile değerlerinin savunulması olarak meşrulaştırılıyor” dedi.

ABD’li oyuncu Angelina Jolie, TIME dergisi için yazar Elif Şafak ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin bir söyleşi yaptı. Şafak’la geçen yıl mülteci meselesi üzerine çalışırken tanıştıklarını ve görüşmeye başladıklarını belirten Jolie’nin “Bu karar kendi evinde şiddetle karşılaşan genç kadınlara nasıl bir mesaj yolluyor?” sorusuna yanıt veren Şafak, “Sözleşmeden çekilmek iki mesaj veriyor. Bir, kadınlara hayatlarının önemli olmadığını söylüyorsunuz. İki, saldırganlara suçlarının meşrulaştırılacağını söylüyorsunuz. Şiddet yanlılarını cesaretlendiriyor” dedi.
Jolie, “Kadın haklarındaki gerilemeler, bundan sorumlu olanlar tarafından genellikle aile değerlerinin savunulması olarak meşrulaştırılıyor. Sanki şiddetin kapalı kapılar ardında kalması daha iyiymiş gibi” diyerek, Şafak’ın bu konuda düşüncelerini sordu. Şafak ise, “Eğer birinin canı yanıyorsa, istismar yaşıyorsa bu özel bir durum değildir. Dört duvar arasında kalamaz. Bu sessizlik duvarlarını yıkmamız gerekiyor. Pek çok ülkede tecavüzcülere, mağdurla evlenmeleri durumunda cezasını düşüren inanılmaz sorunlu uygulamalar var” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir