Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Tarihin Aynası: Almanya Alevi Gençler Birliği ( AAGB) Kuruldu…

Alevi gençleri, Almanya’da 1993’lerde yaygın bir şekilde örgütlenmey başladılar. Bu örgütlenme süreci, AABF’nin kurulmasıyla aynı döneme tekabül etmektedir. O dönem, AABF Yönetim Kurulu Üyesi olan Kemal Canik arkadaşımız gençlik örgütlenmesinden sorumluydu. AABF üyesi olan AKM’lerin gençlik kolları merkezi bir örgütlenme yaratmak için başta Berlin, Dortmud ve Bielfeld olmak üzere, Almanya’nın birçok şehirinde kitlesel gençlik toplantıları düzenlediler.

Alevi gençlerinin bu çalışmları merkezi bir örgüt oluşturma aşmasına ulaşatıktan sonra, 11- 12 Mart 1995  tarihlerinde Köln’de genel kurul yapılarak, AABF’nin gençlik kolları olarak AAGB kuruldu. Genel Kurul’un sonuçlandığı günün akşamı faşistlerin Gazi Mahallesi’nde Alevilere saldırdıkları haberi düştü genç yüreklerimizin derinliklerine… AAGB’nin kuruluşunu Hasan Subaşı tarafından yazılan bildirgeyle kamuoyuna duyuran örgütle Alevi gençleri,  Köln  Neumark’ta yapılan Gazi Katliamı’nı protesto mitinginde tüm güçleriyle alandaki onurlu yerlerini alarak, Alevilerin hiçbir zalim güçe boyun eğmeyeceklerini hekese açık ve net bir şekilde gösterdiler.

AAGB BAŞKANLIĞINDAN AABK EŞİT BAŞKANLIĞINA UZANAN BİR MÜCADELE YOLUNUN İNSANIDIR HÜSEYİN MAT

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, bugün sosyal  medya sayfasında AAGB’nin 13 Mart 1999 günü  genel kurulunu yaparak, tüzüksel olarak bağımsız bir Alevi gençlik örgüt olarak kurulmasıyla ilgil, o dönemde  Alevilerin Sesi Dergisi’nde yayınlanan bir haberi paylaştı.  Başkan Mat, paylaşımı şu yazıyla birlikte yaptı:  ”Aradan 22 yıl geçse de, değişmeyen tek şey, savrulmadan ait olduğumuz yerde olmamızdır.”

Hüseyin Mat’ın Alevi örgütlenmesi içersinde yer alması, AAGB  başkanılığıyla başlamıyor. Mat, Mannheim Cemevi Gençlik Kolları Başkanı ve Mannheim Cemevi Başkanı olarakta yola hızmet etti. Bir yol ve dava insanı olarak AABF Yönetim Kurulu’nda da önemli görevler aldı. Bir dönem AABF Genel Sekreteri  olarak yola hızmet eden Mat,  AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’den  sonra AABF Genel Başkanı oldu.  AABF Genel Başkanı olarak Almanya’daki Alevi toplumunun birçok hak kazanımının altına imaz attı. Onlarca yıldır Alevilerin hak ve özgürlüklerini elde etmleri için örgütlü bir şekilde ve eğilip bükülmeden dik durarak mücadele eden Hüseyin Mat,  Alevilerin kimlik mücadelesi içersinde birkaç dönemdir AABK Genel Başkanı olarak yer alıyor.

 Almanya Alevi Gençler Birliği’nin kurulması Alevileri Sesi Dergisi’nde çıkan şu haberle duyuruldu:

”Toplumları yarınlara taşıyan  gençleridir. Alevi toplumun yarınlar ve sonralarına taşıyacak Alevi gençlerimiz birliklerin tekrardan sağlayarak yarınlara, umuda, sevgiye ve dosluğa uzana insan bayarağını yüceltiler.

AABFgençleri olarak kendi örgütlerin, kendi çalışmalarını Almanya’da siyasi ve politik çalışmalarına sahip çıkacaklar. Gençler; en iyisini, en güzelini bularak Alevi öğretisi doğrultusunda Almanya Alevi Gençler Birliği etrafında kenetlenecekler.

Almanya Alevi Gençleri, 13 Mart 1999 günü tüzelliklerine kavuşmanı sınavını başarıyal sonuçlandırarak Almanya Alevi Gençler Birliği, kuurluş kurultayını gerçekleştirdiler.

Alevi öğretisini sürdürecek gençlerimiz kuruluş kurultayında yaptıkları seçimlerde görev dağılımını aşağıdaki gibi yaptılar.”

YÖNETİM KURULU:

Başkan: Hüseyin Mat

Başkan Yardımcısı: Gülten Uğur

Sekreter: Hüseyin Kayaturan

Sayman: Erdal Atik

BW Bölge Sorumlusu: Selda Çelik

Kuzey Bölge Sorumlusu: Mahir Turhan

Üye: Mesut Tüzer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir