Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi gençlik örgütleri, ortak açıklama yaparak eğitim çalışması başlatacaklarını duyurdular

Alevi gençlik örgütleri ortak imzalı bir açıklama yaparak 25 akademisyen, yazar ve ozanlarla 4 Şubat 2021 tarihinde, ZOOM üzerinden eğitim çalışması başlatyacaklarını duyurdular.
‘‘AAGB, PSAKD Gençlik Komisyonu ve BAGF tarafından başlatılan 4 Konu 40 Ders Online Alevi Gençlik Eğitimi aynı zamanda kadro eğitiminin adıdır. Çünkü, Alevilere yönelik ayrımcılık, asimilasyon ve ötekileştirme politikaları karşısında, ancak eğitimli, bilinçli gençlerin, örgütlü birliğinden geçtiğine inanıyoruz‘‘ ifadelerinin yeraldığı Avrupa Alevi Gençler Birliği, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gençlik Komisyonu tarafından yapılan ortak  yazlı açıklamanın tam metni şöyle:
‘‘ 2020 yılında PSAKD Batıkent Şubesinden başlayan 4 Konu 40 Ders Alevilik Eğitimi, COVİD salgını sonrası, Avrupa Alevi Gençler Birliği, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gençlik Komisyonu tarafından, Online Alevi Gençlik Eğitimi olarak devam ediyor.
İlk derslerimiz;
1) Dinler Tarihi ve Aleviliğin Tarihsel Kökleri
2) Alevilik Nedir?
3) Alevilikte Cem ve Cem Çeşitleri, 12 Hizmet
4) Alevilikte Kırklar Cemi & Dar-Didar Olmak
5) Alevilikte Enel Hakk, Rızalık ve Rıza Şehri
6) Alevi öğretisinde Ocak & Dergah Sistemi
7) 4 kapı 40 makam ve Insan-ı Kamil öğretisi
8) Bektaşilik, Kızılbaşlık, Alevilik ve Sürekler
9) Alevi İnancında Hakk Aşıklığı, Semah ve Nefesler
10) Alevilikte Hızır, Kerbela ve Yas Orucu
olarak belirlendi.
25 Akademisyen, Yazar, Alevi Ozan ile başlayacağımız eğitimimiz, 4 Şubat 2021 tarihinde, ZOOM üzerinden başlayacaktır.
Neden Alevi Gençlik Eğitim ?
Çünkü eğitim sadece bir “eğitim” değildir, üretimdir, hizmettir ve toplumsallaşan bilinçli harekettir. Alevi gençlerinin kendi inançsal, kültürel, tarihsel ve felsefi kimliklerini tanıması ve öğrenmesine yardımcı olmak, Türkiye’den, Avrupa’nın ve Dünya’nın dört bir yanındaki Alevi gençleri Online Eğitim üzerinden buluşturmak istiyoruz.
Bu hem gençlerin kimlik bilincine sahip olması ve kendi köklerini öğrenmesi açısından önemlidir.
Online Alevi Gençlik Eğitiminin hedefinde bilgi sahibi gençlerin çoğalması vardır. Aleviliğin geleceğe taşınmasında en önemli köprü olan gençlerin, Aleviliğe dair temel bilgilere sahip olması ve kendilerini düşünsel olarak üretmelerine destek olmayı düşündük.
Ancak, sağlam bir köprü üzerinden geleceğe kültürel, inançsal ve felsefi taşınmanın doğru olacağından hareketle, genç köprünün fikri ve düşünsel olarak inşası önemlidir.
Hak temelli mücadeleninin olmazsa olmaz parçası olan eğitimi önemsiyoruz. Eğitim, genç Alevilerin Alevilik yolunda yaratıcı ve üretici kılmak, kendi sorunları ve tüm toplumsal sorunlara karşı sorgulayıcı, üretici ve çözümünde de kollektif duyarlılığa sahip bireyler olmasına yardımcı olur.
Eğitim aynı zamanda, Alevi gençlerine yönelik iç ve dış asimilasyon araçlarına, egemen din anlayışılarının tek tipleştirici, Sünnileştirme ve Şiileştirme kuşatmalarına karşı düşünsel koyuşun adıdır. Gençlik eğitim önemlidir. Çünkü devlet ve siyasal İslamcılık kendi yayınları üzerinden Alevilerin bilincini çarpıtmak amacıyla müdahale ve yanlış bilgileri yaymaktadır. Bu çalışma aynı zamanda, Aleviliğin çarpıtılmasına, tahribatına ve asimile edilmesine karşı akademik mücadelenin adıdır.
AAGB, PSAKD Gençlik Komisyonu ve BAGF tarafından başlatılan 4 Konu 40 Ders Online Alevi Gençlik Eğitimi aynı zamanda kadro eğitiminin adıdır. Çünkü, Alevilere yönelik ayrımcılık, asimilasyon ve ötekileştirme politikaları karşısında, ancak eğitimli, bilinçli gençlerin, örgütlü birliğinden geçtiğine inanıyoruz.
Alevilerin toplumsal muhalefetteki gücünün yaratılmasının ve demokrasi kültürünün oluşturulmasında da önemli işlevin eğitimli örgütlenmeden geçtiği yadsınamaz. Çünkü toplumsal dönüşümde ve geleceğin eşitlik temelinde kurulması ancak eğitim, bilgi, yol aşkı, yolun öğretisini bilinçli sahiplenmekle mümkündür.
Alevilik Eğitimi ile kadimden moderne, Alevilik yoluna dair bilgilerin ve birikimlerin toplumsallaşmasına hizmet etmesini hedefliyoruz.
Alevi Gençler bu eğitim ile akademik, bilimsel, inançsal ve felsefi bilgilerin, tüm Alevi gençlerinin aklına delil, kalbine çerağ ve yoluna ışık olmasını arzuluyor.
Akademik ve düşünsel zeminde eğitimlerin ve muhabbetleri yoğunlaştırarak ve Alevi gençlere yaygınlaşarak, Alevilik öğretisini toplumsallaştırmak istiyoruz.
AAGB, PSAKD ve BAGF olarak bu niyet ve arayış için birlikte yola çıktık. Bilginin deryasına, bir zerre de olsa katkı sunmak istedik. Bu eğitim çalışmasının tüm cemevlerine yayılması ve örnek teşkil etmesi arzumuzdur.
Katkı sunan, destek veren ve bundan sonra bu amaca katkı ve destek vermek isteyen tüm canlara Aşk ile…
Avrupa Alevi Gençler Birliği
Britanya Alevi Gençlik Federasyonu
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gençlik Komisyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir