Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALİ OSMAN KÖSE İÇİN ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI

Ali Osman Köse, 1980 yılından beri hapishanede. Köse, 12 Eylül Askeri Cuntası’nın hapishnelerde estirdiği zulümden de payını fazlasıyla alan ve o zor dönemleri yaşayan sosyalist  bir insandır.

Ali Osman Köse 37 yıldır tutuklu ve ciddi sağlık problemleri yaşıyor. Sivil toplum kuruluşları ve Halkın Hukuk Bürosu, müvekkillerinin hapishanede daha fazla tutulmasının yaşamını risk altına sokacağını belirtiyor.

Yaşam hakkının herkes için kutsal bir hak olduğunu savunan insan hakları ve demokratik kitle örgütleri, gerek sosyal medya da olusturdukları dayanışma ağları aracılığıyla gerekse basın açıklamalarıyla ”Ali Osman Köse’ye özgürlük” talebinin kabul edilmesi yönünde mücadele veriyor. TAYAD’lı aileler ise sık sık Çağlayan Adliyesi önünde giderek   basın açıklaması yapıp Köse için tahliye talebinde bulunuyorlar.

Halkın Hukuk Bürosu defalarca açıklama yaparak  ömrünün 37 yılını hapishanelerde geçiren ve birçok hastalık sahibi olan 63 yaşındaki müvekkilleri Ali Osman Köse’nin tahliye edilmesi gerektiğini dile getirerek, hapishanede kalamayacak durumda olduğunu ifade  etti. Halkın Hukuk Bürosu’nun Ali Osman Köse için iler sürdüğü  talebe kulaklarını tıkayan AKP- MHP itifakı, söz konusa mafyalar, çeteler  olduğunda hemen hareketi geçiyor ve  bunların serbest kalmaları için gerekenleri hızılı bir şekilde yapıyorlar.

Ali Osman Köse, 37 yıldır tutuklu olmasına ve uzun süredir tek kişlik hücürelerde tutulmasına bağlı olarak çeşitli hastalıklara yakalanmış, süreç içerisinde artık kendi işlerini kendi yapamaz duruma gelmiştir. Köse’nin sağlığında ortaya çıkan bu durum neticesinde hapishanenin sağlık heyet eşliğinde sağlık kontrolünden geçmiş ve kendisine hapishanede kalamaz raporu verilmiştir. Buna rağmen Köse içerde tutuluyor ama hiçbir sağlık sorunu olmayan mafyaları, çeteleri  iktidara  yandaşlık yapanlar  düzenlenen sahte raporlarla tahliye edilyor.

AKP iktidarının adalet sistemi, kendilerine boyun eğmeyen Ali Osman Köse gibi devrimcileri her zaman olduğu gibi bugünde ölüme terk etmiş,  sağlık kurumları tarafından verilen hapishanede kalamaz raporunu görmezden gelerek, Köse’yi ve benzeri durumda olan politik tutukluların hapishanede tutulmlarına yol açmıştır.

TAYAD’lı Aileler, Ali Osman Köse’ye yapılanların İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde geçen hasta insanlar hapishanede tutulamaz, tecrit edilemezler anlayışyla da bağdaşmadığını, yaptıkları her dayanışma eyleminde ve  kamuoyuna  yaptıkları her açıklamalarında hep dile getirdiler.

Hasta Tutsak Ali Osman Köse’nin serbest bırakılması için oluşturulan uluslar arası dayanışma ağları AKP iktidarına, ‘‘ Hasta  insanları hapishanede tutmak ve bu insanlara tecrit uygulamak insanlık sucudur. Ali Osman Köse’yi hapishanede tutarak  insanlığa karşı işlediğiniz suçlara bir yenisini daha ekliyorsunuz.  İnsanlığa karşı suç işlemeyin, Ali Osman Köse’yi   serbest bırakın‘‘ diyerek, Köse için özgürlük çağrısı yaptı.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir