Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Hubyar Sultan AKD : ‘Hubyar’ isminin ticari patent tescili iptal edildi

Alevilerin için hem önemli bir değer  hem de inanç ve yol önderi olan Hubyar Sultan isminin  ticari marka  patentini  alanlara yargı dur dedi.  Hubyar isminin patentini alanlara karşı Hubyar köyü muhtarlığı tarafından açılan dava sonuçlandı. Aleviler, Bektaşiler için inançsal anlamda büyük bir öneme sahip olan Hubyar isminin ticari olarak tescillenemeyeceğine karar verildi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, yazılı bir açıklama yaparak Alevi yol önderi Hubyar Sultan‘ın isimini ticari marka patenti olarka kendi  üzerlerine kaydenlere karşı,  İstanbul  Fikir ve Sınai Hakları Hukuk Mahkemesi’nde açılan iptal davasının sonuçlandığını kamuoyuna duyurdu. Açıklamada,  Mahkeme kararına ilişkin şunlar ifade edildi:

“Alevi Bektaşi toplumunun değerlerinin hiçbir kurum veya kişi tarafından isim patentinin alınmasının doğru olmadığını defalarca belirtmiştik. Hubyar isminin ticari patentini almak isteyenler, derneğimiz ve Hubyar Kültür Vakfı’nın Alevi Kurumları ile 18 Ocak 2020 tarihinde Okmeydanı Cemevinde düzenlemiş olduğu toplantıda Alevi yol ve erkanlarına uymayan bu yanlıştan dönülmesi çağrısını dikkate almamışlardı. Bunun üzerine Hubyar Köyü Muhtarlığı tarafından tescilin iptali için açılan dava dün itibariyle sonuçlanmış ve Hubyar isminin tescillenemeyeceğine karar vermiştir” denildi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir