Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

KEZBAN ANA, ZEYNEP VE HAYDAR YILDIRMI İÇİN HELVA KAVURDU- VİDEO

Zeynep ve Haydar Yıldırım ile Kezban Ana’nın can dostları,  yol kardeşleri olan Sadegül Cavuş Çifçi,  bugün sosyal medya üzerinden bir video paylaştı. Video da, koronavirüs salgınından dolayı iki canını ard arda toprağın bağrına sırlayan Kezban Ana’nın İman Hüseyin ‘e selenerek Zeynep ve Haydar Yıldırım için helva kavurduğunu görüyoruz. Kezban Ana, ‘‘ Ya İmam Hüseyin” diyerek,  kızı Zeynep ve damadı Haydarı için helva  kavuruyor…

Ömürlerini yoksul halkların ve mazlum Alevi halkımızın hak eşitliği mücadelesine adayan Haydar ve Zeynep’in 3 ve 7 gün helvalarını kavuran Kezban Ana, Alevi yoluna ve inancına aşk ile ikrar ile bağlı olan mücadeleci bir Alevi kadınıdır. Bu bağlamda, Kezban Ana’dan öğrenmemiz gereken daha çok şey var.

Kezban Ana’daki  Şah Hüseyin aşkının özünde yolundan dönmemek, zalimin, zorbanın, haksızın , sömürücünün, halk ve vatan düşmanlarının önünde diz çökmemek ve bunlara biat etmemek var!

Kezban Ana yüreğinde Şah Hüseyin’e,  Hubyar’a, Pir Sultan Abdal’a yer açtığı gibi, çağımızın zalim yezitlerine karşı mücadele eden devrimcilere de yer  açan bir Alevi kadınıdır.

Haydar ve Zaynep için pişirip dağıttığınız Hak lokması, Hak katında kabul ve makbul osun güzel yürekli Kezban Ana.

Gülüfer Subaşı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir