Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrupa’da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Avrupa’nın birçok kentinde işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs coşkuyla kutlandı.

PARİS

Paris’te 1 Mayıs kutlamaları günün ilk saatlerinde başladı. Sabahın erken saatlerinde Fransızların ‘muguet’ dedikleri özel 1 Mayıs çiçekleri eyleme giden bulvar ve sokaklar üzerinden kurulan stantlarda satışa sunuldu.

Kitle saat 12:00’den  itibaren Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya başladı. Türkiyeli örgüt ve gruplar doğrudan bu alana gelmişlerdi. Kuzey Afrika ülkelerinden olan örgütler ve Kağıtsızlar Hareketi de bu alandaki yerlerlerin aldılar.

Fransa Komünist Partisi (CGT), Solidaire, UP, NPA – Nouveau Parti Anticapitaliste, CNT gibi parti ve sendikalar Bastille ile Repoublique arasında kortejlerini kurarken Kara-Kızıl gruplar, yani anarşistler  alanda başka bir kortej oluşturdular.

Yüzbinlerin büyük bir ilgi ve coşku ile katıldıkları kutlamalar bayram havasında geçti.

STRASBOURG

Fransa’nın Strasbourg kentindeki düzenlene 1 Mayıs’ı kutlaması coşkulu geçtiı. Birçok Fransız grubun da bulunduğu yürüyüşte 3 farklı dilde ‘Yaşasın 1 Mayıs’ yazılı pankart taşındı. Yürüyüş Place de la Bourse Meydanı’nda başlayıp yine aynı yerde sonlandırıldı.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de 1 Mayıs coşuyla kutlandı. 1 Mayıs kutlamasına sendika ve alternatif gruplar katıldı.

LONDRA 

1 Mayıs Dünya Emekçi Bayramı nedeniyle İngiltere’nin başkent Londra’da binlerce kişinin katılımı ile yürüyüşü ve miting gerçekleşti. Trafalgar Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamasına işçi ve emekçi sendikalarından anti-faşist, anti-kapitalistlere anarşist gruplardan ekoloji örgütleri ve kadın örgütlerine kadar çok sayıda demokratik kitle örgütü üyesi katıldı.

1 Mayıs kutlamalarında emek sömürüsüne, kapitalizmin yarattığı ekolojik tahribata, savaş ve şiddet ile faşizme karşı ortak mücadele çağrıları yapıldı. Kutlamalar da özellikle Britanya’da Muhafazakar Parti tarafından çıkarılmak istenen Yeni Polis Yasası’na sert tepki gösterildi. Yasanın özgürlükleri askıya alacağı ve polis şiddetine meşruluk kazandıracağına dikkat çekilen kutlamada, faşizme karşı birlik mesajı da verildi.

Trafalgar’da yapılan kutlamanın ardından binlerce kişi Polis Yasası’na karşı İçişleri Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Polislerin yoğun güvenlik önlemi aldığı 1 Mayıs kutlamasında zaman zaman gerginlikler yaşandı.

MADRİD

1 Mayıs’ta İspanya’nın başkenti Madrid’de gösteri düzenlendi. İşçi sendikalarının çağrısıyla organize edilen kutlamaya Ulaştırma Bakanı Jose Abalos, Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, Unidos Podemos Partisi’nin lideri ve Madrid seçimlerinde başkan adayı Pablo İglesias ve Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) Madrid seçimlerinde başkan adayı Angel Gabilondo da katıldı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 1 Mayıs’ta yüzlerce kişi Bois de la Cambre parkında toplandı. Büyükşehir belediye binası önünde toplananlar geleneksel 1 Mayıs yürüyüşüne katıldı. Polis, koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle eyleme müdahale etti.

İçişleri Bakanlığı önüne gelen kitle, dünyanın bütün emekçilerine ve işçilerine ‘birleşin’ çağrısında bulundu.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da  1 Mayıs vesilesiyle yürüyüş ve sonrasında bir miting düzenlendi. Avusturya işçi sendikası Komitern tarafından organize edilen mitinge, Demokratik Güç Birliği’nin çatısı altında olan dernek, sendika ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Karlzplatz Opera binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, 1 Viyana Votivkirche olarak bilinen büyük park alanına kadar yürüdü. Sık sık, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “HDP Halktır halk burada ”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Miting, yapılan konuşmalarının ardından çekilen halayların ardından sona erdi.

ROTTERDAM 

Hallanda’nın önemli  bir kenti olan Rotterdam’da 1 Mayıs Komitesi’nin çağrısıyla yürüyüş düzenlendi. Düzenlenen yürüyüşün ardından, toplanma alanı olan Schouwburgplein’a gelinde. Miting, seslendirilen enternasyonal marşlar ile başladı.

Mitingde, komitedeki kurumlar adına yapılan konuşmada, salgının değil de kapitalizmin kriz olduğuna, dünyanın her yerinde salgının kapitalizmin güdümünde çözümsüzleştirildiğine vurgu yapıldı.

Gençlik ve antifaşist örgütlerinde yaptığı konuşmada, enternasyonal dayanışmanın önemi vurgu yapıldı.

AMSTERDAM 

Amsterdam’da, Dockwerker’da sendikaların çağrısıyla bir miting düzenlendi. Platform ve kurumlar adına yapılan konuşmalarda salgının faturasının emekçilere çıkarıldığı ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmediğine vurgu yapıldı.

Mitingde sık sık, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Faşizme karşı omuz omuza”, ” Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

BERLİN
Almanya’nın başkenti Berlin’de Hackescher Markt’ta bir araya gelen binlerce kişi, Hermannplatz’a kadar yürüdü. Nav-Berlin, Dest-Dan Kadın Meclisi, KKP, AvEG-Kon, ATİF ve TCŞ’nin de katıldiği 1 Mayıs yürüyüşü diğer yerlerde olduğu gibi Berlin’de de çoskul geçti.

Yürüyüş kortejinin en coşkulu olduğu yer ise Kürt örgütleri ile Türkiyeli devrimci örgütlerin bulunduğu kortejdi. Canlı bir kitlenin olduğu kortejde sık sık enternasyonalist dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıldı.

KÖLN

1 Mayıs Almanya’nın Köln kentinde salndıklar ve demokratik kitler örgütleri tarafından yapılan iki ayrı gösteriyle çoskuyla kutlandı. DGB, Verdi  ve bazı demokratik kitle örgütleri, Heumart Maydanı’nda düzenledikleri bir mitingle 1 Mayıs’ı kutladılar. Heumart Maydanı’nda düzenlene 1 Mayıs kutlamasına AKM Köln Başkan Ali Eren, AKM Köln İnanç Kurulu’ndan Haydar Güzel Dede ve  AKM Köln- Cemevi’nin bazı üyeleride katildı.

WİESLOCH
Wiwsloch’ta da kutlandı. Koronavirüs salgınına rağmen sandıkaların demokratik kitle örgütlerinin ve Alevi Kültür Merkezi’nin üyeleri Wiesloch şehir merkezinde bir araya gelerek 1 Mayıs kutladılar.

KARLSRUHE
1 Mayıs Almanya‘nın Karlsruhe kentinde kutlandı. IG Metall sendikası tarafından kent merkezinde düzenlene bir miting ile kutlana 1 Mayıs’a Alevi Kültür Merkezi’nden temsilcilerde katıldı.

AALEN

Alman Sandıkalar Birliğ ( DGB ) tarafından yapılan çağrıyla bir araya gelen sandıklar ile demokratik kitle örgütleri, Aalen şehir merkezinde miting düzenleyerek 1 Mayıs‘ı kutladılar. Aalen’deki 1 Mayıs kutlaması’na  Wıelfältıg Stark Solıdarıtsch kadın örgütü, Aleviler, Alman Sandıkalar Birliğ ( DGB) ve IG Metall sendikası katıldı.

STUTTGART

Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından yapılan çağrıyala sabah saatlerinde Almanya’nın Stuttgart kentinde bir araya gelen devrimci- demokrtatik güçler, Alevi derenekleri ve demokratik kitle örgütler coşkulu bir şekilde 1 Mayıs kutladılar.

1 Mayıs kutlamasına Türkiyeli devrimci- demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra Solidarität Klassenkampf, Aktionsbündnis, Die Linke, ve MLPD’de katıldı.

Korana tebirlerilerine uyma şartıyla izin verilen yürüyüş koranavirüs salgınına rağmen kalabalık bir kitle katıldı.

ULM
Almanya’nın Ulm kentinde 1 Mayıs kutlaması Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından “Dayanışma gelecektir” şiarıyla gerçekleştirildi. ADHF, AGEB, AGİF, ATİF, KON-MED, MLPD,  Alevi Kültür MerKezi (AKM), DİDF, Halk Cephesi, HDP, Partizan, SOL Parti (TR), MLKP, Umweltgewerkschaft, SDAJ, DKP, Die Linke, SPD, Yeşiller, Rebell, InterBündnis’in katıldığı 1 Mayıs coşkuyla kutlandı.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir