Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sansür genelgesi

Çağdaş Hukukçular Derneği, polislerin görüntülerinin alınmasını yasaklayan Emniyet Genel Müdürlüğü “genelgesini” paylaştı. Emniyet Genel Müdürü Aktaş’ın imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, eylemler sırasında polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydetmek yasaklandı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, eylemler sırasında ses ve görüntü alınmasını yasaklayan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesini sosyal medya hesabından paylaştı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, eylemler sırasında polislerin görüntülerini ya da seslerini kaydeden kişilerin engellenmesi ve haklarında adli işlem yapılmasına karar verildiği bilgisi yer alıyor.

Söz konusu genelgede, görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının, “özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği” savunulurken, ses ve görüntü almanın da görevi yapmayı engellediği öne sürüldü.

Genelgede, “Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek danışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi” ifadelerine yer verildi.

‘AMAÇ ŞİDDETİ ENGELLEMEK’

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir de asıl amacın kolluk kuvvetinin yaptığı hukuksuzlukların ve polis şiddetinin gözler önüne serilmesini engellemek olduğunu söyledi. Emir, “Eylemde görüntü almak kanuna aykırı değildir” dedi.

CHP 26. Dönem Milletvekili ve Damga Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş ise, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polisin uyguladığı şiddeti görüntüleyen gazetecilere yönelik “İşlem başlatın” içerikli genelgesine tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Barış Yarkadaş, bu genelgenin yayımlanmasına sebep olan fotoğrafı da paylaştı ve şu ifadeyi kullandı:

“Bu kinin, bu öfkenin bu acımasızlığın sebebi nedir? Ne yaptı bu insanlar? Gri pasaportla insan mı kaçırdı? Bakan olup bakanlığa dezenfektan mı sattı? Bakanlarla fotoğraf çektirip milleti mi dolandırdı? İzmir’de 1 Mayıs’ı kutlamak istediler! Vay be affedilmez bir suç işlediler!”

“POLİS ŞİDDETİNİ DURDURUN”

Yarkadaş, twitlerinin devamında ise şu görüşleri ifade etti:

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bugün yayımladığı genelge, anayasanın basın özgürlüğü ve haber alma hakkı güvencesini düzenleyen tüm maddelerine açıktan aykırıdır. Emniyet, polisin uyguladığı şiddete son vermek yerine, gazetecilerin bunu yayımlamasını engellemeye çalışıyor.

Emniyet, dün İzmir’de ortaya çıkan bu fotoğrafın ardından, şiddeti uygulayan polisler hakkında işlem başlatmak yerine, bu şiddetin görüntülenmesinden rahatsız oluyor. Gazeteciler, kamu adına iktidarı ve organları denetlemekle yükümlüdür. Bunu sansürle engelleyemezsiniz!”

MEDYADA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

Twitlerinin ardından Medyada Yaşanan Hak İhlalleri Raporu’nun Nisan ayına ilişkin verilerini de açıklayan Barış Yarkadaş, raporunu 1 Mayıs şehitlerine ithaf etti.

GÖZALTILAR ARTACAK

Emniyet’in genelgesinin gazetecilerin görev yapmasını engelleyeceğini ve halkın haber alma hakkının ortadan kaldırılmasına yol açacağını da belirten Yarkadaş, “Nisan ayında 4 gazeteci gözaltına alındı. Genelgeyle birlikte bu sayı daha da artacak” dedi.

“GAZETECİLER ADLİYEDEN ÇIKAMIYOR”

2021 yılının Nisan ayında 50 gazetecinin hakim karşısına çıktığını belirten Yarkadaş, “Ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın AKP’nin gündemi değişmiyor. Günde 350 kişi AKP’nin beceriksizliği yüzünden hayatını kaybetse de gazetecileri adliye koridorlarına getirmekten vazgeçmiyorlar” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir