Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

4 GULANE ROZA XOVİRİARDENA ‘38İYA / TERTELE´NİN 84. YILDÖNÜMÜ

Avrupa Dernekleri Federasyonu (FDG), Dersimlilerin ve Alevileirin kara günü olan 4 Mayıs Dersim ‘38 Tertelesi’ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

”4 Mayıs 1937 tarihinde Bakanlar Kurulu toplanır ve “Tunceli Tenkil Harekâtına Dair Bakanlar Kurulu Kararı” çıkarılır. Bu karar Dersim Terletesi’nin resmi belgesidir. İmha ve sürgün süreci açısından bir başlangıç teşkil eder”  ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Federasyonumuz, iki yıllık bir ön çalışmadan sonra 6 Mart 2010 tarihinde Almanya’da TERTELE KONFERANSI gerçekleştirdi. Dersim Dernekleri Federasyonu DEDEF’in tam desteği ve Dersim halkından geniş bir kesimi temsil eden katılımcılarla birlikte 4 Mayıs tarihi “Dersim ‘38 Tertelesi’ni Anma Günü” olarak kabul edildi. Bu karar Dersimliler ve dostları nezdinde kabul gördü.

Bu deklarasyondan sonra 15 Kasım idamlarının yıldönümü anmalarının yanı sıra, 4 Mayıs TERTELE günü de federasyonumuz ve bileşenleri tarafından düzenli olarak anıla geldi.

Bu anma programları derneklerimizin yansıra, Avrupa ve Özellikle Almanya´da parlamentolar, üniversiteler, sendika ve kiliseler gibi kamu kuruluşları nezdinde kamusal alanlara taşındı. Böylece Dersim Terletesi’ni daha bilinir kılmaya çalıştık ve bu alandaki mücadelemizi sürdürüyoruz.

Bunları yaparken tabi ki yüzümüz Dersim’e dönük. Türkiye metropollerindeki Dersim örgütlenmeleri ile sıkı diyaloglar içerisindeyiz. 2009 yılından itibaren Elazig Buğday Meydanı’nda Seyit Rıza ve arkadaşlarını andık, mezar yerlerini sorduk. Binlerce sivilin hayatını kaybettiği, binlerce insanın sürgün edildiği, yüzlerce köyün boşaltılıp yakıldığı, yüzlerce çocuğunun kaybedildiği bu gerçekle Devletin yüzleşmesi için çok yönlü çalışmalar yürüttük ve yürütmekteyiz.

Dersim’de toprağa kefensiz düşen on binlerce insanın hatırası dünyanın dört bir yanına dağılmış olan biz Dersimlilerin kalbini hala acıtmaktadır. Bu acının hakikatiyle yüzleşilsin, 84 yıl sonra da olsa bu vahşi katliamın yaraları sarılsın istiyoruz.

Bunun için de:

Mahkeme kayıtlarının açıklanmasını,

Faillerinin gıyaben de olsa yargılanmasını,

Asılan Seyid Rıza ve yol arkadaşlarının mezar yerlerinin belirlenmesini,

Sürgün edilen ve evlatlık verilen çocukların belgelerinin açıklanmasını,

Devletin etkili bir şekilde özür dilemesini,

4 Mayıs’ın Tertele, yani “Roza Şae” günü olarak ilan edilmesini bekliyoruz.‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir